- Početna
- Pitanja
Pitanja za pravnike Pronađeno 55
- Sva pitanja
- Administrativno pravo
- Agrarno pravo
- Arbitraža i medijacija
- Bankrotstvo i restrukturiranje
- Carinsko pravo
- Dugoročni ugovori
- Ekološko pravo
- Finansijsko i bankarsko pravo
- Franchising pravo
- Imigraciono pravo
- Intelektualna svojina
- Konkurentno pravo
- Korporativno pravo
- Krivično pravo
- Medicinsko pravo
- Nasledno pravo
- Nekretnine i građevinarstvo
- Obrazovno pravo
- Obsluživanje startapa i inovacija
- Ohrana intelektualne svojine u IT
- Osiguravajuće pravo
- Pomoć pri dobijanju državnih subvencija
- Poresko pravo
- Porodično pravo
- Pravna pomoć pri kupovini biznisa
- Radno pravo
- Reklamno pravo
- Sportsko pravo
- Transportno pravo
- Turističko pravo
- Zaštita prava potrošača
Poštovana,
Interesuje me ko plaća advokatske troškove prilikom prodaje zemlje?
Nisam iz Kikinde,a u mojoj opštini to plaća kupac.
Hvala Vam unapred na odgovoru.
Deo placa je prodat 1969 godine komšiji, napisan je ugovor i potpisan sa 2 svedoka . Jedini sada živi potisnik i svedok je tada bio maloletan, a taj ugovor nikada nije nigde zvanično overen. Taj deo placa nikada nije preveden i vodi se i dalje na moje ime. Komšija je umro pre 23 godine i ceo njegov plac ja održavam, dok naslednici još nisu došli na njega. Da li je taj ugovor validan i da li naslednici mogu tražiti to parče placa da se sada prevede na njihovo ime.
Banka mi odobrava kredit, ali traži da stavim hipoteku na dva stana i vikendicu. Nisam siguran da li mogu sve to u jednu hipoteku ili moram zasebne ugovore. Ima li neki maksimalan limit kolateralnih nekretnina?
Izdao sam lokal u prizemlju zgrade. Zakupac nekoliko meseci ne plaća, odbija i da se iseli. Ugovor postoji, ali nisam siguran da li mogu samo da promenim bravu. Koje korake da preduzmem?
Posedujemo veliki plac na kome se nalazi kuća, nasleđenu od dede. Ja imam 1/2 suvlasničkog udela, a dva moja rođaka imaju po 1/4. Želimo da podelimo nekretninu tako da svako dobije svoj deo, ali ne znamo kako da to pravno i urbanistički izvedemo, pogotovo ako neko želi da zadrži kuću, a ostali da dobiju plac ili novčanu nadoknadu.
Želeo bih da kupim staru vikendicu na selu, ali sam čuo da imovinsko-pravni odnosi nisu do kraja sređeni i vlasništvo nije upisano u katastar. Postoje samo stari papiri i rešenje o nasleđu iz 1970-ih. Koje korake treba da preduzmem da bih kupovinu obavio bez rizika?
Imam dug za porez i plašim se da će poreska uprava staviti neku zabranu u katastru pa neću moći prodati stan. Da li to rade automatski i kako se uklanja takva zabrana?
Naša stambena zgrada ima ružne grafite na fasadi, želimo da angažujemo firmu za čišćenje. Neki stanari odbijaju da učestvuju u trošku. Da li su dužni, ili to mora opština da plati?
Na koji način mogu dobiti novac ako je sud presudio da mi se isplati naknada za rušenje kuće?
Ranije je moja kuća oštećena pri izgradnji nekog javnog projekta, tužio sam investitora i sada sam dobio presudu da moraju da mi plate odštetu. Plašim se da investitor nema dovoljno sredstava. Kako sprovodim tu presudu u praksi?
Čuo sam da mogu upisati ‘predbilježbu’ umesto definitivnog upisa vlasništva. Kad se to radi i koja je razlika?