- Početna
- Pitanja
Pitanja za pravnike Pronađeno 22
- Sva pitanja
- Administrativno pravo
- Agrarno pravo
- Arbitraža i medijacija
- Bankrotstvo i restrukturiranje
- Carinsko pravo
- Dugoročni ugovori
- Ekološko pravo
- Finansijsko i bankarsko pravo
- Franchising pravo
- Imigraciono pravo
- Intelektualna svojina
- Konkurentno pravo
- Korporativno pravo
- Krivično pravo
- Medicinsko pravo
- Nasledno pravo
- Nekretnine i građevinarstvo
- Obrazovno pravo
- Obsluživanje startapa i inovacija
- Ohrana intelektualne svojine u IT
- Osiguravajuće pravo
- Pomoć pri dobijanju državnih subvencija
- Poresko pravo
- Porodično pravo
- Pravna pomoć pri kupovini biznisa
- Radno pravo
- Reklamno pravo
- Sportsko pravo
- Transportno pravo
- Turističko pravo
- Zaštita prava potrošača
Imam poslovni spor sa partnerom, a u ugovoru je navedena arbitražna klauzula. Pitam se da li moram obavezno ići na arbitražu ili mogu pokrenuti sudski postupak ako smatram da mi je tako lakše ili povoljnije. Takođe želim znati da li je arbitražna odluka jednako snažna kao sudska, odnosno da li je mogu osporavati pred državnim sudom u Srbiji?
Ako dobijem arbitražnu presudu u Srbiji, mogu li je sprovesti npr. u nekoj drugoj zemlji gde protivnik ima imovinu? Zanima me da li arbitražna odluka iz Srbije ima međunarodnu snagu ili su potrebni dodatni postupci?
Nalazim se pred arbitražnim postupkom i zanima me kakvi su glavni koraci. Da li se dokazi izvode kao i na sudu, kako se postavlja arbitar i koliko traje čitav proces? Takođe brine me da li će sednice biti javne ili zatvorene, te koliko mogu da utičem na izbor arbitra ili arbitara.
Ako je u pitanju spor iz krivičnog postupka (npr. prevara), može li se postići dogovor medijacijom koji sprečava krivičnu odgovornost?
Ako imam spor oko tendera i javne nabavke, da li mogu to odneti na arbitražu, ili isključivo pred Republičku komisiju i Upravni sud?
Zaključili smo ugovor bez arbitražne klauzule, a sada je izbio spor. Spremni smo da izbegnemo sudski postupak i dogovorimo se o arbitraži. Da li možemo potpisati neki sporazum naknadno i time se obavezati da spor rešimo arbitražom, i kako to praktično izgleda?
Protivnik je pristao na medijaciju, ali svaki čas traži odlaganja, izbegava sastanke. Mogu li ja prekinuti i ići na sud?
Ako postignem dogovor u medijaciji i protivnik ne ispuni svoje obaveze, mogu li ga primorati sudski? Da li ta nagodba ima izvršnu snagu, kao npr. sudska presuda?
Plašim se da će se moje izjave iz medijacije preneti protivniku ili kasnije upotrebiti na sudu. Da li je medijator dužan da čuva sve u tajnosti i kakve su posledice ako to prekrši?
Imamo utisak da sve to dugo traje. Kolega kaže da je arbitraža brža, ali ja sam čuo da mesecima može da se oteže, pogotovo ako je složen predmet. Koja je realnost?