- Početna
- Pitanja
Pitanja za pravnike Pronađeno 53
- Sva pitanja
- Administrativno pravo
- Agrarno pravo
- Arbitraža i medijacija
- Bankrotstvo i restrukturiranje
- Carinsko pravo
- Dugoročni ugovori
- Ekološko pravo
- Finansijsko i bankarsko pravo
- Franchising pravo
- Imigraciono pravo
- Intelektualna svojina
- Konkurentno pravo
- Korporativno pravo
- Krivično pravo
- Medicinsko pravo
- Nasledno pravo
- Nekretnine i građevinarstvo
- Obrazovno pravo
- Obsluživanje startapa i inovacija
- Ohrana intelektualne svojine u IT
- Osiguravajuće pravo
- Pomoć pri dobijanju državnih subvencija
- Poresko pravo
- Porodično pravo
- Pravna pomoć pri kupovini biznisa
- Radno pravo
- Reklamno pravo
- Sportsko pravo
- Transportno pravo
- Turističko pravo
- Zaštita prava potrošača
Nemam decu ni supružnika, ali imam brata. Želim sve da ostavim svom prijatelju testamentom, ali se bojim da bi moj brat mogao da zahteva nužni deo. Mogu li se unapred nekako obavezati da on neće potraživati?
Naslednici smo jedne kuće, troje nas je, i postigli smo dogovor o tome ko će šta da dobije. Da li moramo da čekamo da sud to potvrdi ili možemo sačiniti privatni sporazum i upisati se u katastar?
Nisam došao na poziv suda niti sam potraživao svoj deo, a sada je već prošlo dosta. Da li mogu naknadno tražiti da se rešenje izmeni i da mi pripadne deo?
Želim da svojoj deci odmah dodelim deo imovine, a deo da ostane meni do smrti. Čuo sam za ugovor o ustupanju i raspodeli imovine za života. Da li to funkcioniše poput testamenta, i kako se overe takvi ugovori?
Mogu li tražiti izmenu rešenja o nasleđu ako je postojalo nasilje od jednog naslednika?
Moja sestra me je fizički napadala i prisilila da potpišem da se odričem svog dela. Sad je rešenje pravnosnažno, ali osećam da nisam to učinila slobodnom voljom. Postoji li način da se rešenje poništi?
Moj sin je dugo godina nepažljiv i nezainteresovan za mene. Ipak, čujem da ima pravo na nužni deo po zakonu. Mogu li testamentom da ga uskratim za taj deo zbog njegovog ponašanja?
Živim u stanu koji sam kupio pre braka, a supruga i ja smo kratko venčani. U slučaju moje smrti, hoće li ona automatski naslediti polovinu, ili postoji mogućnost da je isključim iz stana testamentom?
Kod mene živi osoba koja nije u rodu sa mnom, ali smo godinama zajedno domaćinstvo. Nije venčana, nema usvojenje. Da li ona ima zakonsko nasledno pravo na moju imovinu ako umrem?
Otac mi je bio penzioner, ali penzioni fond mu nije isplatio poslednjih par meseci, ostao je dug. Sada je otac umro. Imamo li pravo kao naslednici da naplatimo taj deo neisplaćene penzije ili je to trajno izgubljeno?
Moj otac ima nekoliko vrednih porodičnih dragocenosti (stare minđuše, prstenje). Da li su one posebna kategorija i raspodeljuju se drugačije ili se samo dele među naslednicima jednako?