- Početna
- Pitanja
Pitanja za pravnike Pronađeno 10
- Sva pitanja
- Administrativno pravo
- Agrarno pravo
- Arbitraža i medijacija
- Bankrotstvo i restrukturiranje
- Carinsko pravo
- Dugoročni ugovori
- Ekološko pravo
- Finansijsko i bankarsko pravo
- Franchising pravo
- Imigraciono pravo
- Intelektualna svojina
- Konkurentno pravo
- Korporativno pravo
- Krivično pravo
- Medicinsko pravo
- Nasledno pravo
- Nekretnine i građevinarstvo
- Obrazovno pravo
- Obsluživanje startapa i inovacija
- Ohrana intelektualne svojine u IT
- Osiguravajuće pravo
- Pomoć pri dobijanju državnih subvencija
- Poresko pravo
- Porodično pravo
- Pravna pomoć pri kupovini biznisa
- Radno pravo
- Reklamno pravo
- Sportsko pravo
- Transportno pravo
- Turističko pravo
- Zaštita prava potrošača
Imam potraživanja prema preduzeću koje je u stečaju, pa me zanima kako će se i kada prodavati njegova imovina. Da li postoji način da se obezbedim i naplatim iz te imovine?
Nalazim se u situaciji da dugujem većim poveriocima, i oni prete blokadom računa i prinudnom naplatom. Započeo sam razgovore o restrukturiranju, ali se bojim da ću ostati bez sredstava na računu pre nego što se dogovorimo. Postoji li zakonski mehanizam koji me štiti dok traje taj pregovarački proces?
Ja sam radnik u preduzeću koje ulazi u stečaj. Više meseci nisam primio platu, a bojim se da me više nikada neće isplatiti. Da li zakon predviđa neku zaštitu za mene i ostale radnike u toj situaciji?
Imam firmu koja duže vreme posluje s gubicima i više nisam u mogućnosti da isplaćujem dugovanja poveriocima. Pokušao sam sporazume, ali nije urodilo plodom. Sada razmišljam o pokretanju stečajnog postupka, jer ne vidim drugi izlaz. Koji su mi koraci da zvanično podnesem zahtev za stečaj i na šta da obratim pažnju u samoj proceduri, da zaštitim i sebe i firmu od dodatnih posledica?
U situaciji sam da vodim preduzeće koje je zapalo u dugove, ali sad imam priliku da pregovaram sa bankama i drugim poveriocima o reprogramu. Zanima me kako obično izgledaju takvi ugovori, i da li se oni obavezno overavaju kod notara ili se samo prilažu uz plan reorganizacije?
Često čujem da se stečajni postupci razvlače unedogled i da niko ne dobije svoj novac. Zanima me prosečno trajanje stečaja u Srbiji i da li ima neki zakonski rok?
Firma mi je u krizi, ali verujem da postoji šansa da se oporavi ako restrukturiramo dugove i možda deo poslovanja promenimo. Čuo sam za takozvanu reorganizaciju u okviru stečajnog postupka, ali nisam siguran kakve su njene prednosti u odnosu na klasičan stečaj. Može li se time izbeći prestanak rada preduzeća?
Ja sam jedan od poverilaca u stečaju, ali stečajni upravnik ne odgovara na moje upite i izgleda da ne sprovodi postupak kako treba. Imam utisak da se oglušuje o zakon i da moji interesi nisu zaštićeni. Koje korake mogu preduzeti u tom slučaju?
Imam mnogo ličnih dugova, kreditne kartice, pozajmice i zajam koji ne mogu da otplatim. Čuo sam da u nekim zemljama pojedinac može proglasiti lični bankrot i krenuti od nule. Da li to postoji u srpskom zakonodavstvu?
Kao direktor firme koja ulazi u stečaj, pitam se da li ću imati neku ličnu odgovornost. Čuo sam da direktori mogu odgovarati za nesavesno poslovanje. Kako to konkretno funkcioniše?