Pitanja i odgovori
Dobro jutro ,postovanje , imam pitanje ,Uzeo sam kredit pre 10 god u Sosirte General banci,, Uzeo sam 860.000 ,na 7 godina ,posle isplate skoro polovine ktedita ,izgubio sam posao , i otisso na Maltu da radim ,posle godinu dana se vracam ,proveravam stanje, ponovo 800.000, placam 360.000 din i ponovo ga vracam u normalu , ,posle toga ,banka se premestila ,ja nisam placao dalje , ker je cifra prevelika , juce su mi dosli izvrsitelji u popis stvari mojih roditelja ,dogovorio sam se da placam 15000 mesecno , i potpisao sam ,da li sam napravio gresku ,i da li mogu da uradim nesto? Hvala
Deo placa je prodat 1969 godine komšiji, napisan je ugovor i potpisan sa 2 svedoka . Jedini sada živi potisnik i svedok je tada bio maloletan, a taj ugovor nikada nije nigde zvanično overen. Taj deo placa nikada nije preveden i vodi se i dalje na moje ime. Komšija je umro pre 23 godine i ceo njegov plac ja održavam, dok naslednici još nisu došli na njega. Da li je taj ugovor validan i da li naslednici mogu tražiti to parče placa da se sada prevede na njihovo ime.
Postovani. Zivim 40 godina u jednoj kuci gde ima pravo u katastru jos nekoliko njih. To se deli ja mislim.na 4 ili 5 delova. Moj otac je ziveo u toj kuci ceo zivot. Moja porodica vec sigurno 50 godina placa racune i odrzava kucu. Tu niko nije ziveo sem nas niti ulagao. Moja majka treba da se prihvati sad dela od oceve majke. Pa ce biti ona u katastru umesto babe moje. Da li pistoji neki nacin za dobijanje vlasnistva? Preko odrzaja ili necega drugog?Posto je doslo vreme za malo ozbiljnije ulaganje u kucu.
Radi se o ostavinskoj situaciji gde je preminula osoba za sobom ostavila kuću. Postoji testament u kojem većinski deo imovine ostavlja članu šire porodice koji je brinuo o njemu, dok ostali zakonski naslednici dobijaju svoj nužni deo. Međutim, jedan od naslednika se nakon smrti pojavio sa ugovorom o doživotnom izdržavanju iz ranijih godina, koji nije bio poznat drugima, niti je upisan u katastar. Postoje ozbiljne sumnje da obaveze iz tog ugovora nisu bile ispunjavane, dok s druge strane postoji dokumentacija i svedočenja koja potvrđuju da je svakodnevnu negu i brigu o preminulom vršila upravo osoba kojoj je testamentom ostavljena većina imovine. Takođe postoji i veštačenje neuropsihijatra koje potvrđuje da je testator bio sposoban za rasuđivanje u trenutku sastavljanja testamenta, kao i da lice koje je donelo ugovor o izdržavanju zapravo nije učestvovalo u brizi, što otvara sumnju da je ugovor simulovan. Da li je u ovakvim slučajevima pametno ulaziti u spor? Koliko dugo takvi postupci obično traju i koliko je teško dokazati da ugovor o doživotnom izdržavanju nije ispunjen?
Poštovana,
2021 između mene I dede je napravljen ugovor o poklonu, prve godine kada je stigao porez da se plati, ja sam platila na poljoprivredno zemljiste ali za dva stambena objekta koja se nalaze na jednoj od pracela porez je stigao na dedu, odgovor iz opstine je da objekti nisu leglalizovani I da je to razlog zašto se u katastru kuće vode na njega. Receno mi je da kad legalizujem sve u katastru automacki prelazi sve na mene I da mi deda nije potreban u slučaju smrti za proces legalizacije. Moje pitanje je da li je to istina I ukoliko deda premine pošto ima 4 cerke da li će se u ostavinskoj raspravi naći I kuce kao predmet podele ?
Poštovana,
Interesuje me ko plaća advokatske troškove prilikom prodaje zemlje?
Nisam iz Kikinde,a u mojoj opštini to plaća kupac.
Hvala Vam unapred na odgovoru.
Molba za pravno mišljenje – medicinska greška i naknada štete
Poštovani
Obraćam Vam se jer želim pravno mišljenje i eventualno zastupanje u vezi sa svojim slučajem medicinske greške.
Pre oko dve i po godine, tokom tretmana uklanjanja bradavica tečnim azotom u zdravstvenoj ustanovi u Novom Sadu, zadobila sam ozbiljne opekotine i završila na Urgentnom centru kod plastičnog hirurga. Bila sam na previjanjima svaka tri dana, a u medicinskom izveštaju Urgentnog centra jasno je navedeno da su povrede nastale od strane lekara. Ožiljci su i dalje vidljivi.
Angažovani advokat je naveo da se tužba mora podneti u roku od godinu dana ukoliko ne dođe do dogovora sa ustanovom, ali je tužba podneta tek pre sedam meseci. U međuvremenu nije bilo značajnog napretka u postupku, a sledeće ročište je zakazano za oktobar ove godine.
Zanima me Vaše stručno mišljenje – da li je i dalje moguće ostvariti naknadu štete, da li podnošenje tužbe u ovom vremenskom okviru ima pravne posledice, i kakve su mi realne šanse u nastavku postupka.
Ukoliko ste spremni da razmotrite dokumentaciju i date pravno mišljenje, rado ću Vam sve relevantne materijale dostaviti na uvid.
Unapred zahvaljujem na Vašem vremenu i odgovoru.
Srdačno,
Dragana Milic
Postovanje
Radnik sam HBIS Group Serbia u Smederevu već 28 godina. Moja celina gde radim je Ishrana a obavljam posao kao serviser hrane. Sada je pokrenuto pitanje prelaska servisera u privatnu celinu Kontra biz samo nas servisera hrane dok kuhinja i tamosnja administracija ostaje pri HBIS GROUP.Da naglasim mi smo ista celina.
Pitanje. Želimo da znamo kakvo je nase pravo?