Istekao mi je garantni rok na frižideru pre mesec dana, a upravo se pokvario. Mogu li nekako da ostvarim zaštitu ili je trgovac sad sasvim oslobođen odgovornosti? Plašim se da mi nije prodat model s urođenom manom. Mogu li zakonski da dokažem takvo šta?
Odgovor na pitanje
03.01.2025
datum odgovora: 03.01.2025
Pošto je garantni rok istekao, Zakon o zaštiti potrošača više ne primorava trgovca na besplatnu popravku ili zamenu, osim ako se dokaže da je postojao skriveni nedostatak pri proizvodnji. Možete pokušati da veštačite uređaj i utvrdite da je kvar postojao još u proizvodnji. Tad biste imali osnova za zahtev za naknadu štete ili raskid ugovora. Ipak, teret dokazivanja je na vama.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Neki saloni nameštaja i slično insistiraju na avansu od 70% ili 80%, što mi deluje preterano. Brine me da li ću moći da se zaštitim ako nešto pođe po zlu i da li je takva praksa zakonita. Šta kaže Zakon o zaštiti potrošača u vezi s udelom avansa i pravima kupca?
Prodavac mi je rekao da, pošto kupujem proizvod na sniženju, ne mogu više da se pozovem na reklamaciju ako bude kvara ili problema. Da li Zakon to dozvoljava?
Kupio sam košulju koja mi ne odgovara po veličini, ali je potpuno ispravna i u roku od 2 dana sam je samo probao. Trgovac odbija da izvrši zamenu pod izgovorom da 'nije neispravna'. Zanima me garantuje li zakon pravo potrošaču na zamenu veličine ili je to dobra volja prodavca?
Imam uredjaj u garanciji, ali vidim na internetu razne oglase 'ovlašćeni servis'. Ne znam kako da budem siguran da je zaista ovlašćen od strane proizvođača. A onda se bojim da će mi ako odem u neovlašćeni, garancija propasti.
Kada mi se desi problem s proizvodom i ja moram više puta da idem u radnju, pišem žalbe, gubim radno vreme i nerviram se, ima li osnova u zakonu da mi se nadoknade i ti troškovi, ne samo popravka ili zamena robe?
Kupio sam tehnički uređaj i kvario se, ali prodavac tvrdi da je do mene i da sam nepropisno rukovao, dok ja verujem da je problem fabričke prirode. Kako se rešava ova razlika u stavovima i ko sprovodi veštačenje?
Kada kupim hranu ili kozmetiku, dešava se da na deklaraciji stoje nepotpune informacije ili na stranom jeziku bez prevoda. Imam li pravo da tražim detaljnu deklaraciju na srpskom jeziku i potpun spisak sastojaka?