Pitanja i odgovori
Radi se o ostavinskoj situaciji gde je preminula osoba za sobom ostavila kuću. Postoji testament u kojem većinski deo imovine ostavlja članu šire porodice koji je brinuo o njemu, dok ostali zakonski naslednici dobijaju svoj nužni deo. Međutim, jedan od naslednika se nakon smrti pojavio sa ugovorom o doživotnom izdržavanju iz ranijih godina, koji nije bio poznat drugima, niti je upisan u katastar. Postoje ozbiljne sumnje da obaveze iz tog ugovora nisu bile ispunjavane, dok s druge strane postoji dokumentacija i svedočenja koja potvrđuju da je svakodnevnu negu i brigu o preminulom vršila upravo osoba kojoj je testamentom ostavljena većina imovine. Takođe postoji i veštačenje neuropsihijatra koje potvrđuje da je testator bio sposoban za rasuđivanje u trenutku sastavljanja testamenta, kao i da lice koje je donelo ugovor o izdržavanju zapravo nije učestvovalo u brizi, što otvara sumnju da je ugovor simulovan. Da li je u ovakvim slučajevima pametno ulaziti u spor? Koliko dugo takvi postupci obično traju i koliko je teško dokazati da ugovor o doživotnom izdržavanju nije ispunjen?
Moj suprug posle smrti oca ima ugovor o dozivotnom izdrzavanju sve je presli na njega da li njegova sestra moze da trazi deo od svoje majke.
Molba za pravno mišljenje – medicinska greška i naknada štete
Poštovani
Obraćam Vam se jer želim pravno mišljenje i eventualno zastupanje u vezi sa svojim slučajem medicinske greške.
Pre oko dve i po godine, tokom tretmana uklanjanja bradavica tečnim azotom u zdravstvenoj ustanovi u Novom Sadu, zadobila sam ozbiljne opekotine i završila na Urgentnom centru kod plastičnog hirurga. Bila sam na previjanjima svaka tri dana, a u medicinskom izveštaju Urgentnog centra jasno je navedeno da su povrede nastale od strane lekara. Ožiljci su i dalje vidljivi.
Angažovani advokat je naveo da se tužba mora podneti u roku od godinu dana ukoliko ne dođe do dogovora sa ustanovom, ali je tužba podneta tek pre sedam meseci. U međuvremenu nije bilo značajnog napretka u postupku, a sledeće ročište je zakazano za oktobar ove godine.
Zanima me Vaše stručno mišljenje – da li je i dalje moguće ostvariti naknadu štete, da li podnošenje tužbe u ovom vremenskom okviru ima pravne posledice, i kakve su mi realne šanse u nastavku postupka.
Ukoliko ste spremni da razmotrite dokumentaciju i date pravno mišljenje, rado ću Vam sve relevantne materijale dostaviti na uvid.
Unapred zahvaljujem na Vašem vremenu i odgovoru.
Srdačno,
Dragana Milic
Я одолжил так называемому другу 30 000 евро. Он отказывается говорить об этом и не отвечает. К кому мне обратиться за помощью?
Deo placa je prodat 1969 godine komšiji, napisan je ugovor i potpisan sa 2 svedoka . Jedini sada živi potisnik i svedok je tada bio maloletan, a taj ugovor nikada nije nigde zvanično overen. Taj deo placa nikada nije preveden i vodi se i dalje na moje ime. Komšija je umro pre 23 godine i ceo njegov plac ja održavam, dok naslednici još nisu došli na njega. Da li je taj ugovor validan i da li naslednici mogu tražiti to parče placa da se sada prevede na njihovo ime.
Poštovani,
imao sam povredu noge u dvorištu svoje kuće kada sam krenuo na posao. Javio sam se svom nadredjenom da ne mogu da dodjem na posao jer moram kod lekara i on mi je rekao da nagovestim da je to povreda na radu, jer se računa sat vremena pre i posle posla.Javio se uredno svom lekaru, poslali me u urgentni centar, dao izjavu policiji tamo, utvrdili da mi je pukao mišić noge… E sad služba bezbednosti iz moje kompanije tvrdi da se to ne tretira kao povreda na radu jer sam bio u dvorištu, da sam izašao na ulicu tretiralo bi se kao povreda na radu. Koja su moja prava u ovom slučaju? Hvala unapred
Postovani, imamo plac koji se vodi kao poljoprivredno zemljiste. Jos uvek ne postoji urbanisticki plan za taj deo. Da li i kako moze da se prebaci u gradjevinsko?
Hvala
mene majka drzi u kucnom zatvoru 10 meseci,kolika je kazna za taj prelrsaj?