Radomir Ristić - Advokati-rs.com

Pitanja i odgovori

Za nasledno pravo 1 odgovor

1 odgovor
0
0
894
19.04.2025

Moj suprug posle smrti oca ima ugovor o dozivotnom izdrzavanju sve je presli na njega da li njegova sestra moze da trazi deo od svoje majke.

Pređi na odgovor

Kopija građevinske dozvole 1 odgovor

1 odgovor
1
0
202
24.05.2025

Poštovana,
Da li imam pravo na uvid ili kopiju građevinske dozvole za zgradu u kojoj imam nameru da kupim nekretninu i ako imam gde i kome da se obratim? Hvala.

Pređi na odgovor

stambeni spor 1 odgovor

1 odgovor
0
0
423
13.05.2025

Dobro vece, zanima me, zivim u kuci koja je stara, muz i ja smo je renovirali pre toga smo potali mog oca da li mozemo da je sredimo i sad kad smo je sredili on nas tera iz kuce, a u kreditima smo zbog renoviranja, on zivi u novoj kuci isto je dvoriste ali su dva placa u pitanju, da li imam pravo da pokrenem tuzbu i da mi isplati ulozeno ili ne?

Pređi na odgovor

Legalizacija 1 odgovor

1 odgovor
0
0
328
13.05.2025

Poštovana,

2021 između mene I dede je napravljen ugovor o poklonu, prve godine kada je stigao porez da se plati, ja sam platila na poljoprivredno zemljiste ali za dva stambena objekta koja se nalaze na jednoj od pracela porez je stigao na dedu, odgovor iz opstine je da objekti nisu leglalizovani I da je to razlog zašto se u katastru kuće vode na njega. Receno mi je da kad legalizujem sve u katastru automacki prelazi sve na mene I da mi deda nije potreban u slučaju smrti za proces legalizacije. Moje pitanje je da li je to istina I ukoliko deda premine pošto ima 4 cerke da li će se u ostavinskoj raspravi naći I kuce kao predmet podele ?

Pređi na odgovor

Komplikovano pitanje 1 odgovor

1 odgovor
1
0
347
24.05.2025

Radi se o ostavinskoj situaciji gde je preminula osoba za sobom ostavila kuću. Postoji testament u kojem većinski deo imovine ostavlja članu šire porodice koji je brinuo o njemu, dok ostali zakonski naslednici dobijaju svoj nužni deo. Međutim, jedan od naslednika se nakon smrti pojavio sa ugovorom o doživotnom izdržavanju iz ranijih godina, koji nije bio poznat drugima, niti je upisan u katastar. Postoje ozbiljne sumnje da obaveze iz tog ugovora nisu bile ispunjavane, dok s druge strane postoji dokumentacija i svedočenja koja potvrđuju da je svakodnevnu negu i brigu o preminulom vršila upravo osoba kojoj je testamentom ostavljena većina imovine. Takođe postoji i veštačenje neuropsihijatra koje potvrđuje da je testator bio sposoban za rasuđivanje u trenutku sastavljanja testamenta, kao i da lice koje je donelo ugovor o izdržavanju zapravo nije učestvovalo u brizi, što otvara sumnju da je ugovor simulovan. Da li je u ovakvim slučajevima pametno ulaziti u spor? Koliko dugo takvi postupci obično traju i koliko je teško dokazati da ugovor o doživotnom izdržavanju nije ispunjen?

Pređi na odgovor

Posao 1 odgovor

1 odgovor
0
0
16
20.06.2025

Postovanje
Radnik sam HBIS Group Serbia u Smederevu već 28 godina. Moja celina gde radim je Ishrana a obavljam posao kao serviser hrane. Sada je pokrenuto pitanje prelaska servisera u privatnu celinu Kontra biz samo nas servisera hrane dok kuhinja i tamosnja administracija ostaje pri HBIS GROUP.Da naglasim mi smo ista celina.
Pitanje. Želimo da znamo kakvo je nase pravo?

Pređi na odgovor

Poljoprivredno zemljiste 1 odgovor

1 odgovor
0
0
694
19.04.2025

Postovani, imamo plac koji se vodi kao poljoprivredno zemljiste. Jos uvek ne postoji urbanisticki plan za taj deo. Da li i kako moze da se prebaci u gradjevinsko?
Hvala

Pređi na odgovor

Tužba za nadoknadu uloženog 1 odgovor

1 odgovor
0
0
28
20.06.2025

Poštovani 2021 suprug sklapa ugovor sa majkom o doživotnom izdržavanju. Podiže deset hiljada evra i sve ulaze u renoviranje njenog stana. 2022 nam je preminuo najstariji sin aprila meseca da bi ona već Maja meseca nasrnuli na mene fizički zbog čega biva udaljena 30 dana iz stana. Za to vreme ona podnosi tužbu za raskid ugovora , gde smo mi izgubili , platili Sto hiljada naknadu i u decembru mesecu su nas izbacili iz stana sa dva maloletna deteta. Pokretne stvari smo izneli ali ono što smo renovirali je ostalo. Tadašnji naš advokat nas je savetovao da dignemo ruke od svega , platimo i samo izađemo. Da napomenem svekrva nikako nije gonjena od strane javnog za nanetu mi fizičku i psihičku bol i ako su mi u supu rekli da će je javni goniti. Zet joj je bivši milicajac u tom supu pa su tako sve nade izjave i prijave okačili mačku o rep.. Pretila je, klela , za šta sam je uredno prijavljivali i nikad ništa . Sada smo podstanari ,ali me interesuje da li su imali pravo da nas izbace u decembru, da li je legalno da mi sve troškove snosimo iako smo imali svedoke da smo u svemu pomagali i finansirali je , i da li postoji mogućnost gonjenja za naknadu onog što smo mi uložili i pretrpeli za dve godine suđenja sobuirom da smo bili u nezavidnoj situaciji zbog smrti deteta. Na podmukao način su sve iscenirali da bi nas izbacili što se vidi iz izjava svekrvinih unuka i Zeta koji su lažno na sudu svedočili i nisu sankcionisano. Pri tom sporni stan nije bio uknjižen ni papirološki ispravan te je moj muž za sve papire snosio troškove . Naravno za sve postoje dokazi, presuda ,izjave računi šta smo ulagali i kupovali. . i da li bi ste vi bili voljni da preuzmete slučaj uz nadoknadu koju vi odredite od naplaćene im sume jer mi trenutno nemamo novca sve smo tu uložili . Unapred hvala

Pređi na odgovor