Šta je ‘ugovor o doživotnoj rentei’ i koliko se razlikuje od ugovora o izdržavanju? - Advokati-rs.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Šta je ‘ugovor o doživotnoj rentei’ i koliko se razlikuje od ugovora o izdržavanju?

Šta je ‘ugovor o doživotnoj rentei’ i koliko se razlikuje od ugovora o izdržavanju?

Nema odgovora

Pitanje od posjetitelja

0
0
18

22.12.2024

Razmišljam o varijanti gde primam mesečnu naknadu do kraja života, a zauzvrat dajem stan nakon smrti. Da li je to isto što i doživotno izdržavanje ili postoji razlika u zakonu?

Odgovor na pitanje 27.12.2024
datum odgovora: 27.12.2024

Ugovor o doživotnoj renti je sličan, ali predviđa periodične novčane isplate davoca rente. Po vašoj smrti stan prelazi na davaoca. Razlikuje se od ugovora o izdržavanju jer ovde nema obaveze ličnog staranja i nege, već isključivo finansijskog plaćanja rente. Ovaj ugovor takođe isključuje zakonske naslednike iz te imovine, osim ako se ne ospori ugovor na sudu. Pravila su slična, no treba potpisati i overiti, vodeći računa o formi i eventualnoj naknadnoj kontroli od strane naslednika.

Slična pitanja

Da li usvojena deca imaju jednaka nasledna prava?

Nema odgovora
24.11.2024
Moja ćerka je usvojena pre 10 godina i nekad me ljudi pitaju da li ona ima isto pravo na moju imovinu kao i biološka deca. Bojim se da je neko ne ospori. Kako stoji zakon?
0
0
5

Da lo mogu da dobijem vlasnistvo kuce

1 odgovor
24.03.2025
Postovani. Zivim 40 godina u jednoj kuci gde ima pravo u katastru jos nekoliko njih. To se deli ja mislim.na 4 ili 5 delova. Moj otac je ziveo u toj kuci ceo zivot. Moja porodica vec sigurno 50 godina placa racune i odrzava kucu. Tu niko nije ziveo sem nas niti ulagao. Moja majka treba da se prihvati sad dela od oceve majke. Pa ce biti ona u katastru umesto babe moje. Da li pistoji neki nacin za dobijanje vlasnistva? Preko odrzaja ili necega drugog?Posto je doslo vreme za malo ozbiljnije ulaganje u kucu.
Čitaj dalje
4
0
1509

Koliko košta ostavinski postupak i ko snosi troškove?

Nema odgovora
16.11.2024
Brine me koliko ćemo platiti javnom beležniku ili sudu za sprovođenje ostavinske rasprave. Da li se to obračunava u odnosu na vrednost imovine? Ko je dužan da plati, svi naslednici ili samo jedan?
0
0
22

Komplikovano pitanje

1 odgovor
24.05.2025
Radi se o ostavinskoj situaciji gde je preminula osoba za sobom ostavila kuću. Postoji testament u kojem većinski deo imovine ostavlja članu šire porodice koji je brinuo o njemu, dok ostali zakonski naslednici dobijaju svoj nužni deo. Međutim, jedan od naslednika se nakon smrti pojavio sa ugovorom o doživotnom izdržavanju iz ranijih godina, koji nije bio poznat drugima, niti je upisan u katastar. Postoje ozbiljne sumnje da obaveze iz tog ugovora nisu bile ispunjavane, dok s druge strane postoji dokumentacija i svedočenja koja potvrđuju da je svakodnevnu negu i brigu o preminulom vršila upravo osoba kojoj je testamentom ostavljena većina imovine. Takođe postoji i veštačenje neuropsihijatra koje potvrđuje da je testator bio sposoban za rasuđivanje u trenutku sastavljanja testamenta, kao i da lice koje je donelo ugovor o izdržavanju zapravo nije učestvovalo u brizi, što otvara sumnju da je ugovor simulovan. Da li je u ovakvim slučajevima pametno ulaziti u spor? Koliko dugo takvi postupci obično traju i koliko je teško dokazati da ugovor o doživotnom izdržavanju nije ispunjen?
Čitaj dalje
1
0
360
Prikaži sve