Moja sestra me je fizički napadala i prisilila da potpišem da se odričem svog dela. Sad je rešenje pravnosnažno, ali osećam da nisam to učinila slobodnom voljom. Postoji li način da se rešenje poništi?
Odgovor na pitanje
12.01.2025
datum odgovora: 12.01.2025
Ako postoji dokaz da ste bili žrtva pretnje, sile ili prevare, imate mogućnost pokretanja vanrednog pravnog leka – tužbe za poništaj rešenja. Morate da dostavite dokaze (npr. policijske prijave, medicinske izveštaje) o nasilju i o tome da ste usled straha potpisali odricanje. Sud će preispitati zakonitost i ako utvrdi da niste slobodno potpisali, može ukinuti ili izmeniti odluku.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Moj deda je teško pokretan i ne može do kancelarije notara. Želeo bi da sastavi pisani testament. Da li beležnik može doći kod njega kući da se to završi?
Naslednici smo jedne kuće, troje nas je, i postigli smo dogovor o tome ko će šta da dobije. Da li moramo da čekamo da sud to potvrdi ili možemo sačiniti privatni sporazum i upisati se u katastar?
Čuo sam da postoji mogućnost da osoba na samrti jednostavno izjavi svoju volju pred više svedoka, bez pisanog oblika. Da li je to pravno validno i koliko svedoka treba biti? Šta ako kasnije nema načina da se to potvrdi?
Pronašli smo testament u kom je moj stric pogrešno napisao neka imena i adrese. Da li takvi formalni nedostaci ili gramatičke greške utiču na validnost?
Moj sin me je tužio za nešto sasvim neutemeljeno, pa sada želim da ga eliminišem iz nasledstva jer me je povredio. Može li se to smatrati osnovom za nedostojnost?
Naš otac je preminuo i ostavinska rasprava nije završena, ali sin mog brata hoće da već sad dobije deo nekretnine. Da li smo uopšte ovlašćeni da, pre nego što sud donese rešenje o nasledstvu, raspolažemo imovinom?
Moj ujak je živeo u inostranstvu i tamo je i umro. Imao je nepokretnosti u Srbiji i nešto imovine u zemlji u kojoj je živeo. Da li treba da vodimo postupak u obe države i kako se rešavaju konflikti zakona?
Nisam uspeo da pronađem nikakav testament svog oca, a on je posedovao stan, vikendicu i nešto novca u banci. Interesuje me na koji način se ovo nasleđuje po zakonu, pošto osim mene ima još dece, plus njegova supruga iz drugog braka. Ne bih voleo da nastane svađa u porodici, pa želim da znam pravila raspodele.
Sumnjam da je moj stric imao testament, ali ne znam gde ga je ostavio. Čuo sam da je možda išao kod javnog beležnika. Kako da proverimo postojanje takvog dokumenta pre nego što pokrenemo ostavinsku raspravu?