Razmišljam o ugovoru o doživotnom izdržavanju s komšijom koji će mi pomoći u starosti, a potom dobiti moju kuću. Da li se to računa kao nasledstvo ili se time isključuju zakonski naslednici?
Odgovor na pitanje
21.12.2024
datum odgovora: 21.12.2024
Ugovor o doživotnom izdržavanju nije testament, već dvostrano obavezan ugovor. Stupanjem na snagu ovog ugovora, davaoc izdržavanja stiče pravo na imovinu po smrti primaoca, za uzvrat pružanja brige i nege. Naslednici uglavnom ne mogu osporiti tu raspodelu osim ako dokažu da je ugovor fingiran ili da je davaoc prekršio obaveze. Dakle, nakon vaše smrti, imovina prelazi na davaoca izdržavanja, a ne ide u ostavštinu.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Moj otac je vlasnik porodične kompanije i želi da svi naslednici po njegovoj smrti dobiju udeo. Neko od braće želi da se bavi firmom, neko ne. Da li treba da se pravi poseban testament samo za firmu? Kako sprečiti neslogu u pogledu menadžerskih prava i profita?
Nekoliko nas je nasledilo staru kuću. Jedan brat je samoinicijativno uložio svoj novac i renovirao deo kuće dok se ostali nisu slagali. Kako će se sad to uračunati u podele?
Mi smo troje naslednika, ne možemo se dogovoriti, svako hoće da zadrži kuću ali ne želi isplatiti druge. Može li sud jednostavno narediti prodaju pa podeliti novac?
Moja baka je u testamentu pominjala samo kuću, ali nije naglasila gde ide novac sa njenog računa. Da li se to deli jednako ili neko ima pravo da sve uzme?
Moj brat živi u kući koja je predmet nasleđivanja, plašim se da bi mogao da iznajmljuje sobe ili da nešto promeni bez našeg pristanka pre nego što se imovina podeli. Kako da to zaustavimo ili kontrolišemo, dok ostavinski postupak još traje?
Kod mene živi osoba koja nije u rodu sa mnom, ali smo godinama zajedno domaćinstvo. Nije venčana, nema usvojenje. Da li ona ima zakonsko nasledno pravo na moju imovinu ako umrem?