Ako imam spor oko tendera i javne nabavke, da li mogu to odneti na arbitražu, ili isključivo pred Republičku komisiju i Upravni sud?
Odgovor na pitanje
02.01.2025
datum odgovora: 02.01.2025
Najčešće se sporovi oko javnih nabavki (javne tender-procedure) rešavaju kroz upravne žalbe, Republičku komisiju i potom Upravni sud. Arbitraža je obično isključena ako je u pitanju državni ili javni interes, jer Zakon o javnim nabavkama propisuje koji su nadležni organi. Jedino u retkim slučajevima kada je predviđeno posebnim ugovorom i nema kolizije s obaveznim pravilima, stranke mogu ugovoriti arbitražu, ali to nije uobičajeno.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Imamo utisak da sve to dugo traje. Kolega kaže da je arbitraža brža, ali ja sam čuo da mesecima može da se oteže, pogotovo ako je složen predmet. Koja je realnost?
Zaposlen sam, imam sukob sa poslodavcem u pogledu neisplaćenih zarada, ali ne bih da idem odmah na sud. Pitam se da li je medijacija u radnim sporovima brza i efikasna, te kako izgleda taj postupak?
Ako dobijem arbitražnu odluku u svoju korist, da li imam pravo da tražim da protivna strana plati troškove arbitraže i advokate? Ko o tome odlučuje i na osnovu čega?
Zaključili smo ugovor bez arbitražne klauzule, a sada je izbio spor. Spremni smo da izbegnemo sudski postupak i dogovorimo se o arbitraži. Da li možemo potpisati neki sporazum naknadno i time se obavezati da spor rešimo arbitražom, i kako to praktično izgleda?
Posedujem brend i imam spor sa drugim preduzećem koje navodno krši moj zaštitni znak. Umesto da idem na sud, pitam se da li medijacija ili arbitraža mogu brzo razrešiti ovo pitanje, i da li su ta rešenja jednako obavezujuća kao i sudske presude?
Za spor koji imam, pitam se da li je arbitraža cenovno povoljnija u poređenju sa dugim sudskim procesom. Čuo sam da arbitra može biti skup, a da li ipak štedimo vreme i troškove na druge načine?
U situaciji sam da želim obavezujuću odluku, a ne samo pregovore. Medijacija mi deluje kao dogovor, a ja nemam poverenja da će se druga strana držati reči. Može li arbitraža da obezbedi konačnu presudu i da li je to bolje rešenje od pokušaja medijacije?
Ako dobijem arbitražnu presudu u Srbiji, mogu li je sprovesti npr. u nekoj drugoj zemlji gde protivnik ima imovinu? Zanima me da li arbitražna odluka iz Srbije ima međunarodnu snagu ili su potrebni dodatni postupci?