Legalizacija - Advokati-rs.com

Legalizacija

1 odgovor

Petronijevic Suzana

0
0
0

13.05.2025

Poštovana,

2021 između mene I dede je napravljen ugovor o poklonu, prve godine kada je stigao porez da se plati, ja sam platila na poljoprivredno zemljiste ali za dva stambena objekta koja se nalaze na jednoj od pracela porez je stigao na dedu, odgovor iz opstine je da objekti nisu leglalizovani I da je to razlog zašto se u katastru kuće vode na njega. Receno mi je da kad legalizujem sve u katastru automacki prelazi sve na mene I da mi deda nije potreban u slučaju smrti za proces legalizacije. Moje pitanje je da li je to istina I ukoliko deda premine pošto ima 4 cerke da li će se u ostavinskoj raspravi naći I kuce kao predmet podele ?

Odgovor na pitanje 13.05.2025
datum odgovora: 13.05.2025

Poštovana,

Vaše pitanje se odnosi na pravne aspekte vezane za legalizaciju objekata, porez na imovinu i pravo nasleđivanja u slučaju smrti Vašeg dede. U nastavku ću detaljno objasniti situaciju.

1. Legalizacija objekata i prenos prava svojine
Da biste odgovorili na pitanje o prenosenju prava svojine na Vas, potrebno je uzeti u obzir nekoliko aspekata:

Nelegalizovani objekti: Ako objekti koji se nalaze na parceli nisu legalizovani, to znači da nisu uknjiženi u zemljišne knjige kao zakonski objekti. To može biti razlog zašto se na katastarskim podacima i dalje vodi Vaš deda kao vlasnik, jer zemljište i objekti nisu prošli kroz postupak legalizacije.

Postupak legalizacije: Kada budete legalizovali objekte, tada će se objekti formalno uknjižiti na Vas, jer ste Vi već postali vlasnik prema ugovoru o poklonu. Kada objekti budu legalizovani i uknjiženi, svi podaci u katastru će biti ažurirani i imovina će biti formalno preneta na Vas.

Deda nije potreban za legalizaciju: Ako je ugovor o poklonu validan i zemljište je već prešlo u Vaše vlasništvo, legalizacija objekata ne zahteva učešće Vašeg dede, čak ni u slučaju njegove smrti. Legalizacija je administrativni proces koji zavisi od Vas kao vlasnika, i deda tu neće biti uključen, osim ako su njegovi podaci još uvek upisani u katastar.

2. Nasleđivanje objekata u slučaju smrti dede
Kada je u pitanju ostavinska rasprava:

Ukoliko deda premine, imovina koja je bila njegova i nije prešla na Vas (npr. ako objekti nisu legalizovani i nisu prešli na Vas u katastru) biće predmet ostavinske rasprave.

Ako se objekti nalaze na zemljištu koje je deo ostavinske mase, iako su prema ugovoru o poklonu prešli na Vas, ostavinski sud može razmatrati da li su objekti deo nasledstva, posebno ako deda nije završio legalizaciju.

Četiri ćerke Vašeg dede bi mogle imati prava na nasledstvo, zavisno od toga da li su u trenutku smrti deda bio u vlasništvu ili ako je postojala imovina koja je u postupku legalizacije. U tom slučaju, ako deda nije izvršio sve administrativne radnje u vezi sa prenosom imovine, može doći do spora u vezi sa nasledstvom.

3. Šta možete učiniti da biste sprečili nasledni spor?
Završite proces legalizacije: Preporučujem da što pre završite proces legalizacije objekata kako bi ih zvanično prebacili na svoje ime.

Ažurirajte katastar: Po završetku legalizacije, objekti će biti formalno preneti na Vas, i biće jasno da su deo Vašeg vlasništva, što može sprečiti bilo kakve nesporazume u vezi sa nasledstvom.

U slučaju smrti dede: U slučaju da deda preminu pre nego što završite legalizaciju, biće važno da imate dokaz o vlasništvu (ugovor o poklonu i dokazi o plaćenju poreza), što može pomoći u procesu dokazivanja da je imovina već prešla na Vas, a ne na dedu.

Zaključak:
U slučaju da deda premine, objekti koji nisu legalizovani mogu biti predmet ostavinske rasprave, ali ako ste već vlasnik prema ugovoru o poklonu, to će biti važno u postupku nasleđivanja.

Legalizacija objekata bi trebalo da omogući da se imovina prevede na Vaše ime, bez potrebe za učešćem dede, a kada objekti budu legalizovani i upisani u katastar, biće jasnije ko je vlasnik.

Napomena: Ova informacija je opšta pravna preporuka. Preporučujem da se konsultujete sa advokatom kako biste dobili tačne savete i pomoć u vezi sa legalizacijom i mogućim naslednim postupkom.

Похожие вопросы

stambeni spor

1 odgovor
13.05.2025
Dobro vece, zanima me, zivim u kuci koja je stara, muz i ja smo je renovirali pre toga smo potali mog oca da li mozemo da je sredimo i sad kad smo je sredili on nas tera iz kuce, a u kreditima smo zbog renoviranja, on zivi u novoj kuci isto je dvoriste ali su dva placa u pitanju, da li imam pravo da pokrenem tuzbu i da mi isplati ulozeno ili ne?
Читать далее
0
0
1

Kako sprečiti zloupotrebu kada jedan naslednik upravlja imovinom?

Nema odgovora
14.11.2024
Moj brat živi u kući koja je predmet nasleđivanja, plašim se da bi mogao da iznajmljuje sobe ili da nešto promeni bez našeg pristanka pre nego što se imovina podeli. Kako da to zaustavimo ili kontrolišemo, dok ostavinski postupak još traje?
0
0
4
Prikaži sve