Komplikovano pitanje - Advokati-rs.com

Komplikovano pitanje

1 odgovor

Jovan Ćirić

0
0
2

24.05.2025

Radi se o ostavinskoj situaciji gde je preminula osoba za sobom ostavila kuću. Postoji testament u kojem većinski deo imovine ostavlja članu šire porodice koji je brinuo o njemu, dok ostali zakonski naslednici dobijaju svoj nužni deo. Međutim, jedan od naslednika se nakon smrti pojavio sa ugovorom o doživotnom izdržavanju iz ranijih godina, koji nije bio poznat drugima, niti je upisan u katastar. Postoje ozbiljne sumnje da obaveze iz tog ugovora nisu bile ispunjavane, dok s druge strane postoji dokumentacija i svedočenja koja potvrđuju da je svakodnevnu negu i brigu o preminulom vršila upravo osoba kojoj je testamentom ostavljena većina imovine. Takođe postoji i veštačenje neuropsihijatra koje potvrđuje da je testator bio sposoban za rasuđivanje u trenutku sastavljanja testamenta, kao i da lice koje je donelo ugovor o izdržavanju zapravo nije učestvovalo u brizi, što otvara sumnju da je ugovor simulovan. Da li je u ovakvim slučajevima pametno ulaziti u spor? Koliko dugo takvi postupci obično traju i koliko je teško dokazati da ugovor o doživotnom izdržavanju nije ispunjen?

Odgovor na pitanje 24.05.2025
datum odgovora: 24.05.2025

Poštovani,

Vaša situacija spada u kompleksna ostavinska i obligacionopravna pitanja, koja često završavaju pred sudom. Na osnovu navedenog, pokušat ću dati orijentacioni odgovor u skladu s praksom u Srbiji.

1. Sukob testamenta i ugovora o doživotnom izdržavanju
U pravnoj hijerarhiji, ugovor o doživotnom izdržavanju ima veću težinu od testamenta, jer se njime nepokretnost prenosi za života u zamenu za brigu, dok testament važi tek po smrti. Međutim, valjanost ugovora i njegovo izvršenje mogu biti osporeni, naročito ako:

postoje dokazi da ugovorne obaveze nisu ispunjene (npr. briga, ishrana, nega),

postoji sumnja da je ugovor simulovan (fiktivan),

ima svedoka i dokumentacije da je stvarnu brigu vodilo drugo lice.

2. Da li je pametno ulaziti u spor?
Ukoliko:

imate svedoke (lekare, komšije, rodbinu),

postoji pisana dokumentacija o svakodnevnoj nezi,

postoji medicinsko veštačenje u korist lica kojem je ostavljena imovina testamentom,

ima smisla pokrenuti spor i osporiti ugovor o doživotnom izdržavanju. Sud tada ocenjuje realnu nameru ugovornih strana i da li je bilo stvarnog pružanja izdržavanja.

3. Kako osporiti ugovor o doživotnom izdržavanju?
Najčešće pravne osnove su:

simulacija – kada ugovor služi samo kao paravan da se imovina izuzme iz ostavine,

neispunjenje obaveza – ako davalac izdržavanja nije stvarno brinuo o primaocu,

ništavost ili pobojnost – ako je testator bio pod pritiskom ili u stanju smanjene sposobnosti u trenutku zaključenja ugovora (mada kažete da postoji nalaz veštaka koji to isključuje za testament).

4. Trajanje i složenost postupka
Ovakvi sporovi mogu trajati 2–4 godine, u zavisnosti od opterećenosti suda, broja svedoka, veštačenja itd.

Potrebno je angažovati advokata koji ima iskustva sa imovinsko-pravnim i naslednim sporovima.

Troškovi postupka uključuju advokatske usluge, sudske takse i eventualna dodatna veštačenja.

5. Preporuka
Ukoliko imate jake dokaze da obaveze iz ugovora nisu ispunjene, vredi ući u postupak. Sud ne gleda samo "šta piše na papiru", već i da li je ugovor zaista ispunjen u praksi. U ovakvim slučajevima, ako se dokaže da je neko drugi stvarno brinuo o pokojniku, ugovor se može proglasiti ništavim ili raskinutim, i imovina se tada vraća u ostavinsku masu.

Ako želite, mogu pomoći da formulišete osnov za tužbu ili dati šablon za osporavanje ugovora.
U svakom slučaju, toplo preporučujem konsultaciju s iskusnim advokatom koji će detaljno analizirati dokumentaciju i voditi vas kroz postupak.

Похожие вопросы

Kako da se zaštitim ako sumnjam da je neko krivotvorio testament?

Nema odgovora
28.11.2024
Čuo sam glasine da je potpis mog ujaka na testamentu možda falsifikovan. Bojim se da je lažni dokument već dostavljen sudu. Kako da postupim da sprečim da dođe do podele imovine na osnovu lažnog testamenta i koje korake da preduzmem kao zainteresovana strana?
0
0
1

Da li usvojena deca imaju jednaka nasledna prava?

Nema odgovora
24.11.2024
Moja ćerka je usvojena pre 10 godina i nekad me ljudi pitaju da li ona ima isto pravo na moju imovinu kao i biološka deca. Bojim se da je neko ne ospori. Kako stoji zakon?
0
0
3

Može li stranac naslediti nepokretnost u Srbiji?

Nema odgovora
26.12.2024
Moj brat živi u inostranstvu, ima strano državljanstvo, ali ja hoću da mu ostavim kuću. Da li zakoni dozvoljavaju da stranac postane vlasnik nepokretnosti kroz nasleđe?
0
0
12
Prikaži sve