Da lo mogu da dobijem vlasnistvo kuce

Da lo mogu da dobijem vlasnistvo kuce

1 odgovor

Milos Tesic

4
0
1501

24.03.2025

Postovani. Zivim 40 godina u jednoj kuci gde ima pravo u katastru jos nekoliko njih. To se deli ja mislim.na 4 ili 5 delova. Moj otac je ziveo u toj kuci ceo zivot. Moja porodica vec sigurno 50 godina placa racune i odrzava kucu. Tu niko nije ziveo sem nas niti ulagao. Moja majka treba da se prihvati sad dela od oceve majke. Pa ce biti ona u katastru umesto babe moje. Da li pistoji neki nacin za dobijanje vlasnistva? Preko odrzaja ili necega drugog?Posto je doslo vreme za malo ozbiljnije ulaganje u kucu.

Odgovor na pitanje 24.03.2025
datum odgovora: 24.03.2025

Sticanje vlasništva nad kućom putem održaja u Srbiji
Poštovani,

Na osnovu vašeg pitanja, postoji pravni osnov da steknete vlasništvo nad kućom putem održaja ili drugih pravnih mehanizama, u skladu sa zakonima Republike Srbije.

1. Sticanje vlasništva putem održaja
Prema članu 28 Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa („Sl. list SFRJ“, br. 6/80 i 36/90, „Sl. list SRJ“, br. 29/96 i „Sl. glasnik RS“, br. 115/2005), vlasništvo nad nepokretnošću može se steći putem redovnog ili vanrednog održaja.

Redovan održaj (10 godina) – Ako ste u dobroj veri koristili i održavali kuću 10 godina neprekidno, možete postati njen vlasnik.

Vanredan održaj (20 godina) – Ako ste koristili i održavali nepokretnost bez prekida 20 godina, čak i ako niste bili u dobroj veri, možete steći vlasništvo.

S obzirom na to da vaša porodica u toj kući živi 40 godina, ispunjavate uslove za vanredni održaj.

2. Postupak upisa vlasništva
Da biste upisali vlasništvo na svoje ime, potrebno je da pokrenete tužbu za utvrđenje prava svojine putem održaja pred nadležnim sudom. Sud će uzeti u obzir:

Dužinu i kontinuitet vašeg boravka u kući (dokazi: prijava prebivališta, plaćanje računa, svedoci, fotografije i sl.).

Da li su ostali suvlasnici ikada koristili kuću ili ulagali u nju.

Postojanje eventualnih prigovora drugih suvlasnika.

Ako sud donese presudu u vašu korist, možete podneti zahtev Republičkom geodetskom zavodu (RGZ) za upis vlasništva.

3. Mogući alternativni načini sticanja vlasništva
Sporazum sa suvlasnicima – Ako su ostali suvlasnici poznati, možete pokušati sa otkupom njihovih delova ili ugovorom o deobi.

Nasleđivanje – Ako vaša majka nasledi deo kuće, može vam ga pokloniti ili preneti ugovorom.

Sudska deoba nepokretnosti – Ako suvlasnici ne žele dogovor, možete tražiti sudsku deobu, nakon čega možete otkupiti ostale delove.

Zaključak
Na osnovu navedenih činjenica, imate veoma jake pravne osnove da steknete vlasništvo putem vanrednog održaja. Preporučujemo da se obratite advokatu radi pokretanja postupka utvrđenja prava svojine i upisa u katastar.

Za više informacija, možete se pozvati na Zakon o osnovama svojinskopravnih odnosa i praksu Vrhovnog kasacionog suda Srbije.

Slična pitanja

Koliko košta ostavinski postupak i ko snosi troškove?

Nema odgovora
16.11.2024
Brine me koliko ćemo platiti javnom beležniku ili sudu za sprovođenje ostavinske rasprave. Da li se to obračunava u odnosu na vrednost imovine? Ko je dužan da plati, svi naslednici ili samo jedan?
0
0
22

Legalizacija

1 odgovor
13.05.2025
Poštovana, 2021 između mene I dede je napravljen ugovor o poklonu, prve godine kada je stigao porez da se plati, ja sam platila na poljoprivredno zemljiste ali za dva stambena objekta koja se nalaze na jednoj od pracela porez je stigao na dedu, odgovor iz opstine je da objekti nisu leglalizovani I da je to razlog zašto se u katastru kuće vode na njega. Receno mi je da kad legalizujem sve u katastru automacki prelazi sve na mene I da mi deda nije potreban u slučaju smrti za proces legalizacije. Moje pitanje je da li je to istina I ukoliko deda premine pošto ima 4 cerke da li će se u ostavinskoj raspravi naći I kuce kao predmet podele ?
Čitaj dalje
0
0
329

Kako sprečiti zloupotrebu kada jedan naslednik upravlja imovinom?

Nema odgovora
14.11.2024
Moj brat živi u kući koja je predmet nasleđivanja, plašim se da bi mogao da iznajmljuje sobe ili da nešto promeni bez našeg pristanka pre nego što se imovina podeli. Kako da to zaustavimo ili kontrolišemo, dok ostavinski postupak još traje?
0
0
7

Kako se nasleđuje porodični nakit po zakonu?

Nema odgovora
06.01.2025
Moj otac ima nekoliko vrednih porodičnih dragocenosti (stare minđuše, prstenje). Da li su one posebna kategorija i raspodeljuju se drugačije ili se samo dele među naslednicima jednako?
0
0
7

Kako da se zaštitim ako sumnjam da je neko krivotvorio testament?

Nema odgovora
28.11.2024
Čuo sam glasine da je potpis mog ujaka na testamentu možda falsifikovan. Bojim se da je lažni dokument već dostavljen sudu. Kako da postupim da sprečim da dođe do podele imovine na osnovu lažnog testamenta i koje korake da preduzmem kao zainteresovana strana?
0
0
3

Kako se raspodeljuje imovina kada nema testamenta?

Nema odgovora
10.12.2024
Nisam uspeo da pronađem nikakav testament svog oca, a on je posedovao stan, vikendicu i nešto novca u banci. Interesuje me na koji način se ovo nasleđuje po zakonu, pošto osim mene ima još dece, plus njegova supruga iz drugog braka. Ne bih voleo da nastane svađa u porodici, pa želim da znam pravila raspodele.
Čitaj dalje
0
0
15

stambeni spor

1 odgovor
13.05.2025
Dobro vece, zanima me, zivim u kuci koja je stara, muz i ja smo je renovirali pre toga smo potali mog oca da li mozemo da je sredimo i sad kad smo je sredili on nas tera iz kuce, a u kreditima smo zbog renoviranja, on zivi u novoj kuci isto je dvoriste ali su dva placa u pitanju, da li imam pravo da pokrenem tuzbu i da mi isplati ulozeno ili ne?
Čitaj dalje
0
0
424
Prikaži sve