Da li testament može biti i digitalni dokument potpisan elektronski? - Advokati-rs.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Da li testament može biti i digitalni dokument potpisan elektronski?

Da li testament može biti i digitalni dokument potpisan elektronski?

Nema odgovora

Pitanje od posjetitelja

0
0
5

03.11.2024

U današnje vreme sve radimo elektronski, pa se pitam da li je moguće da moji roditelji sastave e-testament potpisan e-potpisom i čuvan na računaru ili cloudu. Da li je to punovažno kod nas?

Odgovor na pitanje 06.11.2024
datum odgovora: 06.11.2024

Srpski zakon trenutno ne poznaje potpuno digitalni (elektronski) testament bez fizičke forme, izuzev ako nije izrađen pred javnim beležnikom uz propisane formalnosti. Obično je potreban sopstvenoručni potpis na papiru ili javnobeležnička forma. Neki oblici e-potpisa su najavljeni za budućnost, ali trenutno je klasična forma sigurnija. Ako želite da budete sigurni, obavite sve pred javnim beležnikom.

Slična pitanja

Da li se imovina stečena pre braka računa u nasledstvo?

Nema odgovora
23.11.2024
U braku sam više godina, ali sam još ranije kupio stan na svoje ime, pre nego što sam stupio u brak. Zanima me da li taj stan ulazi u zajedničku imovinu, te da li moja supruga ima pravo da ga nasledi po mom eventualnom odlasku, iako je stečen pre braka?
0
0
22

Legalizacija

1 odgovor
13.05.2025
Poštovana, 2021 između mene I dede je napravljen ugovor o poklonu, prve godine kada je stigao porez da se plati, ja sam platila na poljoprivredno zemljiste ali za dva stambena objekta koja se nalaze na jednoj od pracela porez je stigao na dedu, odgovor iz opstine je da objekti nisu leglalizovani I da je to razlog zašto se u katastru kuće vode na njega. Receno mi je da kad legalizujem sve u katastru automacki prelazi sve na mene I da mi deda nije potreban u slučaju smrti za proces legalizacije. Moje pitanje je da li je to istina I ukoliko deda premine pošto ima 4 cerke da li će se u ostavinskoj raspravi naći I kuce kao predmet podele ?
Čitaj dalje
0
0
336

Kako prevesti plac

1 odgovor
Poštovani!Živim 48 godina na placu koji je 71 godine kupio moj otac ali ga nikada nije preveo na sebe.U katastarskim knjigama se vodi na vlasniku koji je davno umro.I moj otac je umro krajem prošle godine.Posto je moju majku napustio i razveo se dok smo ja i sestra bile male.Ja majka i sestra živele smo tu gde ja živim sada sama na tom neprevedenom placu .Gde je otac sagradio i kuću koja je takođe nelegalizovana.Osnovao je drugu porodicu u kojoj ima 3 dece ..Njegov sin odnosno moj polu rat pokrenuo je ostavinsku raspravu u kojoj je mene i sestru izostavio sve se završilo bez nas dve.Mada otac nije imao testament ..sinu je za života prepisao sta je imao.Sad bih ja da polac na kom živim prevedem na sebe i izostavim njegovu decu iz drugog braka ..kao što su onu izostavili mene i moju sestru.Da li je to izvodljivo?Unapred hvala
Čitaj dalje
2
0
469

Kako sprečiti zloupotrebu kada jedan naslednik upravlja imovinom?

Nema odgovora
14.11.2024
Moj brat živi u kući koja je predmet nasleđivanja, plašim se da bi mogao da iznajmljuje sobe ili da nešto promeni bez našeg pristanka pre nego što se imovina podeli. Kako da to zaustavimo ili kontrolišemo, dok ostavinski postupak još traje?
0
0
7

Komplikovano pitanje

1 odgovor
24.05.2025
Radi se o ostavinskoj situaciji gde je preminula osoba za sobom ostavila kuću. Postoji testament u kojem većinski deo imovine ostavlja članu šire porodice koji je brinuo o njemu, dok ostali zakonski naslednici dobijaju svoj nužni deo. Međutim, jedan od naslednika se nakon smrti pojavio sa ugovorom o doživotnom izdržavanju iz ranijih godina, koji nije bio poznat drugima, niti je upisan u katastar. Postoje ozbiljne sumnje da obaveze iz tog ugovora nisu bile ispunjavane, dok s druge strane postoji dokumentacija i svedočenja koja potvrđuju da je svakodnevnu negu i brigu o preminulom vršila upravo osoba kojoj je testamentom ostavljena većina imovine. Takođe postoji i veštačenje neuropsihijatra koje potvrđuje da je testator bio sposoban za rasuđivanje u trenutku sastavljanja testamenta, kao i da lice koje je donelo ugovor o izdržavanju zapravo nije učestvovalo u brizi, što otvara sumnju da je ugovor simulovan. Da li je u ovakvim slučajevima pametno ulaziti u spor? Koliko dugo takvi postupci obično traju i koliko je teško dokazati da ugovor o doživotnom izdržavanju nije ispunjen?
Čitaj dalje
1
0
361
Prikaži sve