Zanima me koji zakon glavni, da li je to Zakon o arbitraži, i da li postoje posebni pravilnici ili je sve uniformno?
Odgovor na pitanje
25.10.2024
datum odgovora: 25.10.2024
Glavni propis je Zakon o arbitraži Republike Srbije iz 2006. godine, koji definiše pravila i principe arbitražnog postupka. Stranke mogu odabrati i druge pravilnike (npr. arbitražne institucije PKS). Dakle, Zakon daje okvir, a posebni pravilnici uređuju detalje, npr. način imenovanja arbitara, rokove, troškove i drugo.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Zaposlen sam, imam sukob sa poslodavcem u pogledu neisplaćenih zarada, ali ne bih da idem odmah na sud. Pitam se da li je medijacija u radnim sporovima brza i efikasna, te kako izgleda taj postupak?
Ako dobijem arbitražnu odluku u svoju korist, da li imam pravo da tražim da protivna strana plati troškove arbitraže i advokate? Ko o tome odlučuje i na osnovu čega?
Za spor koji imam, pitam se da li je arbitraža cenovno povoljnija u poređenju sa dugim sudskim procesom. Čuo sam da arbitra može biti skup, a da li ipak štedimo vreme i troškove na druge načine?
Potpisali smo ugovor gde stoji da ćemo, u slučaju spora, koristiti ad hoc arbitražu, a ne arbitražnu instituciju. Ne razumem tačno šta to podrazumeva i kakav je postupak. Zanima me i kako se utvrđuju pravila ako nema institucije koja bi bila nadležna, i da li postoji rizik da proces bude neorganizovan?
Posedujem brend i imam spor sa drugim preduzećem koje navodno krši moj zaštitni znak. Umesto da idem na sud, pitam se da li medijacija ili arbitraža mogu brzo razrešiti ovo pitanje, i da li su ta rešenja jednako obavezujuća kao i sudske presude?
Zaključili smo ugovor bez arbitražne klauzule, a sada je izbio spor. Spremni smo da izbegnemo sudski postupak i dogovorimo se o arbitraži. Da li možemo potpisati neki sporazum naknadno i time se obavezati da spor rešimo arbitražom, i kako to praktično izgleda?