Protivnik je pristao na medijaciju, ali svaki čas traži odlaganja, izbegava sastanke. Mogu li ja prekinuti i ići na sud?
Odgovor na pitanje
18.12.2024
datum odgovora: 18.12.2024
Da, ako smatrate da je medijacija zloupotrebljena za odlaganje, možete u bilo kom trenutku napustiti proces jer je dobrovoljan. Medijator i vi možete proceniti da li je opstrukcija očigledna i da li dalji pokušaji nemaju smisla. Tada ste slobodni da pokrenete ili nastavite sudski/arbitražni postupak, jer medijacija ne sme biti alat za bespotrebno odugovlačenje spora.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Potpisali smo ugovor gde stoji da ćemo, u slučaju spora, koristiti ad hoc arbitražu, a ne arbitražnu instituciju. Ne razumem tačno šta to podrazumeva i kakav je postupak. Zanima me i kako se utvrđuju pravila ako nema institucije koja bi bila nadležna, i da li postoji rizik da proces bude neorganizovan?
Ako dobijem arbitražnu odluku u svoju korist, da li imam pravo da tražim da protivna strana plati troškove arbitraže i advokate? Ko o tome odlučuje i na osnovu čega?
Nalazim se pred arbitražnim postupkom i zanima me kakvi su glavni koraci. Da li se dokazi izvode kao i na sudu, kako se postavlja arbitar i koliko traje čitav proces? Takođe brine me da li će sednice biti javne ili zatvorene, te koliko mogu da utičem na izbor arbitra ili arbitara.
Potrebno mi je da znam da li u Srbiji postoji zvanična arbitražna institucija kao što je npr. ICC u inostranstvu, i kako se odlučuje koju instituciju ćemo koristiti. Šta se dešava ako se ne dogovorimo u ugovoru?
Za spor koji imam, pitam se da li je arbitraža cenovno povoljnija u poređenju sa dugim sudskim procesom. Čuo sam da arbitra može biti skup, a da li ipak štedimo vreme i troškove na druge načine?
Imam poslovni spor sa partnerom, a u ugovoru je navedena arbitražna klauzula. Pitam se da li moram obavezno ići na arbitražu ili mogu pokrenuti sudski postupak ako smatram da mi je tako lakše ili povoljnije. Takođe želim znati da li je arbitražna odluka jednako snažna kao sudska, odnosno da li je mogu osporavati pred državnim sudom u Srbiji?