Moja firma želi da se oglašava davanjem sredstava raznim političkim strankama u kampanji. Da li to zakon dopušta i postoji li ograničenje na broj stranaka ili visinu donacije?
Odgovor na pitanje
11.11.2024
datum odgovora: 11.11.2024
Zakon o finansiranju političkih aktivnosti propisuje granice i način donacija pravnih lica političkim subjektima. Ne postoji direktna zabrana da donirate više partija, ali postoje limiti na ukupan iznos donacija po godini i obaveza transparentnosti. Morate prijaviti i javno objaviti svoje donacije, a partije moraju poštovati maksimalne limite koje mogu primiti od jednog pravnog lica. Nedozvoljene donacije podležu sankcijama.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Uočio sam da se u jednoj seriji konstantno prikazuje isti brend pića, a likovi ga pohvaljuju. Da li je to prikriveno oglašavanje i da li je to dozvoljeno?
Čuo sam da postoje posebne zabrane za duvanske proizvode u javnom prostoru. Zanima me da li je u Srbiji dozvoljeno postaviti bilbord sa cigarama i da li postoje neki izuzeci ili specijalni uslovi?
Kreirali smo unikatne slogane i ilustracije za našu reklamnu kampanju. Zanima me kako ih pravno zaštititi od kopiranja, i kakve sankcije prete onima koji preuzmu naše ideje i iskoriste ih bez dozvole?
Želim da prijavim profil na društvenoj mreži koji plasira sumnjive i obmanjujuće oglase. Koji državni organ je nadležan za digitalno reklamiranje u Srbiji? Da li se, pored platforme (poput Facebooka, Instagrama), mogu obratiti nekoj inspekciji ili regulatoru koji ima ovlašćenje da ukloni takve sadržaje?
Planiram da u novoj kampanji poredim svoj proizvod sa konkurentskim, a možda bih prikazao i njihov brend. Da li time kršim pravo na žig ili se uporedno oglašavanje toleriše?
Zanima me da li u Srbiji, pored državnih propisa, postoje i neka udruženja koja regulišu moralni ili etički aspekt reklama i da li su njihova mišljenja obavezujuća?
Planiram reklamu za novu vrstu upaljača s jakim plamenom. Da li je dozvoljeno prikazivati upaljač kako pali razne predmete i pravi vatrene efekte, ili to spada u opasno ponašanje koje oglas ne sme da promoviše?
Planiram sponzorstvo određenog TV programa, ali me zanima postoji li zakon koji precizira koliko minimalno vremena mora proći između dva reklamna prekida, kako se ne bi suviše često prekidao program?
Planiramo istu kampanju i u štampanim medijima i na internetu. Da li Zakon o oglašavanju pravi razliku između offline i online kanala ili su suštinski ista pravila?