Kod nas partije u kampanji postavljaju razne billboarde, oglase i ponekad koriste uvredljiv sadržaj. Da li se i na političke poruke primenjuju pravila iz Zakona o oglašavanju ili su one slobodnije zbog političkog karaktera?
Odgovor na pitanje
19.12.2024
datum odgovora: 19.12.2024
Političko oglašavanje donekle ima poseban tretman, ali se i ono mora uklopiti u osnovne norme Zakona o oglašavanju. Ne sme se vređati ili klevetati druge, niti davati obmanjujuće tvrdnje. Regulatorni organ (REM) takođe ima pravila za elektronske medije o ravnopravnoj zastupljenosti i korektnosti u kampanji. Dakle, političke poruke nisu izuzete iz svih propisa, već su podložne kontroli u pogledu diskriminatornih i uvredljivih iskaza.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Planiram vizuelno upečatljivu reklamu sa polugolim modelom kako bih privukao pažnju. Zanima me da li to krši etičke ili pravne standarde, i postoji li neka granica koja se ne sme preći?
Planiram da plasiram televizijsku reklamu duže od uobičajenih formata, recimo 60 sekundi ili više. Pitam se da li u Srbiji postoje propisi koji ograničavaju dužinu reklamnih blokova ili zahtevaju posebno odobrenje od državnih organa ili medijskih regulatora. Ne želim da se suočim sa eventualnim kaznama ili obustavom emitovanja, pa me zanima kako ispravno regulisati ovu situaciju.
Planiramo kampanju za određeni vitaminski dodatak, ali me zanima da li je u Srbiji dozvoljeno oglašavanje lekova i suplemenata preko TV-a i društvenih mreža. Koji državni organ reguliše tu oblast i kakve su kazne za kršenje pravila?
Želim da javno oglasim 'brze pozajmice' s većom kamatnom stopom. Koji uslovi i ograničenja postoje u pogledu finansijskog oglašavanja i da li je potrebno istaknuti nominalnu i efektivnu kamatu?
Imamo reklamnu kampanju gde navodimo samo skraćeni brend, bez pune adrese i registracionih podataka. Pitam se da li Zakon o oglašavanju zahteva isticanje kompletnog naziva kompanije i njenog sedišta u samoj reklami ili su brend i kontakt telefon dovoljni.
Kad dođe sezona 'Black Friday', trgovci navode ogromne popuste. Ko proverava da li su cene zaista snižene ili su prethodno povećane pa samo deluje da je popust veliki?
Zanima me da li u Srbiji, pored državnih propisa, postoje i neka udruženja koja regulišu moralni ili etički aspekt reklama i da li su njihova mišljenja obavezujuća?
Video sam internet baner koji direktno poziva na mržnju prema određenoj etničkoj grupi. Na koga da se obratim i kakva je procedura sankcionisanja takvog sadržaja?