Moj suprug i ja pregovaramo o zajedničkim finansijama, a ja insistiram da on ima životno osiguranje radi buduće sigurnosti porodice. Da li ga mogu na to naterati pravnim putem ili to mora biti njegova dobrovoljna odluka?
Odgovor na pitanje
25.12.2024
datum odgovora: 25.12.2024
Životno osiguranje je dobrovoljni ugovorni odnos s osiguravajućom kućom. Ne postoji zakon koji bi vam dao osnov da supružnika prisilite na zaključivanje takve polise. Rešava se dogovorom ili ugovornim klauzulama ukoliko postoji određeni sporazum bračnih partnera, ali to obično nije obavezno. Svakako možete u bračnom ugovoru precizirati uslove, ali i dalje nije reč o zakonskom imperativu već o dobrovoljnom uređenju odnosa.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Imam velikog psa i zabrinuta sam za situacije gde bi eventualno nekog povredio ili naneo štetu. Da li u Srbiji postoji polisa koja pokriva odgovornost vlasnika ljubimca i kako je ugovaramo?
Otac je zaključio polisu životnog osiguranja, ali nije imenovao korisnika. Sad me interesuje da li ta polisa ulazi u ostavinsku masu i da li ja imam pravo da je nasleđujem, ili osiguravajuća kuća jednostavno raskida ugovor bez isplate?
Moja polisa životnog osiguranja traje 20 godina, pa se bojim šta ako osiguravajuća kuća u međuvremenu propadne ili prestane da radi. Da li imam neku zaštitu i kako ću naplatiti ugovorenu sumu?
Čula sam da advokati imaju obavezno osiguranje od profesionalne odgovornosti. Znači li to da, ako moj advokat napravi ozbiljnu grešku koja meni stvara štetu, mogu da potražim naknadu od njegovog osiguranja?
Čuo sam da moje osiguravajuće društvo deo rizika prebacuje na inostrane reosiguravače. Zanima me da li to ima uticaj na mene, tj. hoću li ja u slučaju štete dobijati odštetu od reosiguravača ili direktno od mog osiguravača?
Želela bih da kupim polisu putnog osiguranja ili auto osiguranja preko interneta, ali nisam sigurna da li je to bezbedno i da li su te polise iste kao one kupljene u filijali osiguravajuće kuće.
Ako dođe do sudskog spora sa osiguravajućom kućom oko naknade štete, pitam se da li ću, ako dobijem spor, moći da tražim da mi oni pokriju i troškove advokata i sudske takse?
Videla sam oglas jedne osiguravajuće kuće koja nudi online zaključenje polise. Pitam se da li je to pravno validno i mogu li posle imati problem s naplatom, jer nisam imala pečat niti fizički potpis?