Već sam ovde par godina, na privremenim produžećima. Zanima me kada stičem pravo da podnesem zahtev za stalni boravak. Postoje li posebni uslovi, poput integracije, poznavanja jezika ili slično?
Odgovor na pitanje
27.12.2024
datum odgovora: 27.12.2024
Prema Zakonu o strancima, uglavnom je potrebno da imate najmanje pet godina neprekidnog, zakonitog boravka u Srbiji da biste mogli tražiti stalni boravak. U pojedinim slučajevima (porodične veze, brak), taj rok može biti kraći. Takođe je bitno da redovno obnavljate privremeni boravak bez prekida. Provera poznavanja jezika ili dokaza integracije nije formalno propisana, ali ponekad relevantni organi mogu tražiti dodatna objašnjenja.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Pasoš mi ističe za 2 meseca, a boravišna dozvola u Srbiji za 4 meseca. Da li sam u obavezi da brzo produžim pasoš, i može li zastarela putna isprava dovesti do problema kod kontrola?
Kod produžetka boravka, nekad me traže lekarski pregled ili sertifikat o zdravstvenom stanju. Gde piše da je to obavezno i kakav pregled treba da radim?
Imam nemački pasoš i zanima me da li postoje olakšice za EU državljane da duže ostanu i rade u Srbiji. Čuo sam da je za neke zemlje proces brži i jednostavniji. Da li je to tačno i šta se tačno olakšava?
Imam verenika/verenicu iz Srbije, planiramo venčanje, a ja sam trenutno na turističkom boravku. Zanima me da li odmah posle venčanja mogu da dobijem stalni boravak ili prvo dobijam privremeni? Koji su neophodni papiri za prijavu boravka, i moram li da napustim zemlju tokom procedure?
Imam prabaku koja je rođena na teritoriji Srbije, ali nisam siguran da li to direktno daje pravo na državljanstvo. Koji dokumenti su potrebni i da li je uslov rezidencija?
Svi govore o državnom univerzitetu i subvencionisanim studentima, ali ja sam upisan u privatnu visoku školu. Mogu li dobiti studentsku dozvolu i uz koje dokaze?
Ovde sam na turističkoj vizi, ali sam dobio ponudu za posao i želeo bih da nastavim da ostanem. Mogu li da predam zahtev za radni boravak u Srbiji bez napuštanja države?