Na planini postoji izvor čistu pijaću vodu, ali sada se gradi vikend-naselje i bojim se da će kanalizacija i otpad ugroziti izvor. Mogu li tražiti zaštitu tog izvora kao javnog dobra?
Odgovor na pitanje
22.11.2024
datum odgovora: 22.11.2024
Moguće je obratiti se vodoprivrednoj inspekciji i predložiti da se izvor proglasi zaštićenom zonom vodozahvata. Ukoliko se investitoru odobri gradnja, mora poštovati stroge mere zaštite. Svaka nelegalna gradnja treba biti prijavljena građevinskoj inspekciji. Ako postoji sumnja u korupciju ili nezakonitu dozvolu, možete pokrenuti upravni spor radi poništenja rešenja o gradnji.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Planiram mini-hidroelektranu na svom posedu, želim da iskoristim tok reke za proizvodnju struje. Da li mi treba ekološka dozvola, i kakva je procedura?
Već nekoliko nedelja voda ima neprijatan miris i boju. Gradske vlasti ne daju jasne informacije. Da li postoji zakonska obaveza da se obezbedi ispravna voda i mogu li tražiti isplatu štete ako sam morao da kupujem flaširanu vodu?
Na mom polju pojavile su se srne i jeleni koji mi prave štetu. Ako želim da ih rasteram, a ne da povredim, imam li pravo da tražim pomoć nadležnih službi?
Planira se nova deponija u blizini sela gde živim, ali bojim se neprijatnih mirisa i zagađenja. Da li mogu da učestvujem u donošenju odluke i da li imam pravo na naknadu ako moja imovina izgubi na vrednosti?
U planu je veliki muzički festival pored jezera. Zanima me da li su obavezni da obezbede ekološke toalete, zbrinjavanje otpada i zaštitu biljnog i životinjskog sveta?