Kada dobijem kamatu na deviznu ili dinarsku štednju, da li je ta kamata predmet poreza na dohodak građana? Kako to ide u Srbiji?
Odgovor na pitanje
08.11.2024
datum odgovora: 08.11.2024
Da, zarada od kamate spada u oporezivi prihod. Trenutno se u Srbiji plaća porez na prihod od kapitala, gde spadaju i kamate na štednju. Banka obično automatski obračunava i obustavlja taj porez prilikom isplate kamate. To znači da na račun dobijete neto iznos, a porez je već uplaćen državi. Proverite stopu i da li se iskazuje u godišnjoj poreskoj prijavi.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Sumnjam da je banka nenamerno objavila neke detalje o mom računu. Da li imam osnov da ih tužim i šta zakon kaže o zaštiti bankarske tajne i ličnih podataka?
Imam uplate preko pošte i imam overene uplatnice. Banka tvrdi da nisam platio nekoliko rata. Da li su moje uplatnice dovoljan dokaz i mogu li ići na sud?
Imam značajnu sumu novca položenog na štedni račun u banci za koju se priča da je u lošoj finansijskoj situaciji. Zanima me kako su moji depoziti zaštićeni zakonom, do kog iznosa, i šta da radim ako primetim da banka nema dovoljno sredstava da isplati štednje?
Ugovor o kreditu potpisao sam pre nekoliko godina, ali sada shvatam da postoje klauzule koje su po meni nepoštene i netransparentne. Postoji li mehanizam da tražim reviziju ili raskid takvih odredbi?
Banka mi je ponudila minus na tekućem računu do 100.000 dinara. Želim znati koji detalji su važni u takvom ugovoru da ne bih upao u previsoke kamate i naknade?