Imam nemački pasoš i zanima me da li postoje olakšice za EU državljane da duže ostanu i rade u Srbiji. Čuo sam da je za neke zemlje proces brži i jednostavniji. Da li je to tačno i šta se tačno olakšava?
Odgovor na pitanje
20.11.2024
datum odgovora: 20.11.2024
Srbija ima sporazume sa nekim državama EU o liberalizovanom režimu ulaska i boravka, što omogućava duži bezvizni boravak ili lakši radni boravak. Ipak, nije automatski sve pojednostavljeno. Treba proveriti konkretne bilateralne ugovore. Generalno, EU državljani mogu do 90 dana turistički da borave bez vize, a za rad i dalje trebaju radna dozvola i privremeni boravak. Procedura ipak može biti nešto kraća zbog sporazuma.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Malo sam duže ostao i istekla mi je privremena dozvola pre 10 dana. Sada hoću da odem iz Srbije. Traže li se izlazne vize ili ću dobiti kaznu na granici?
Vlasnik sam kompanije iz inostranstva i želim da otvorim predstavništvo ili podružnicu u Srbiji. Koja je procedura, da li treba da dobijem rešenje Agencije za privredne registre, i kakva su moja prava kao stranog investitora u pogledu imigracije?
Planiram da angažujem sezonsku radnu snagu iz inostranstva, recimo u poljoprivrednom sektoru. Šta zakon traži, koliko dugo mogu da ostanu, i koji su troškovi ishođenja dozvole?
Trenutno živim u drugoj zemlji, ali završavam proces sticanja srpskog državljanstva. Hoću li pasoš moći dobiti u srpskoj ambasadi ili moram lično ići u Srbiju?
Student sam iz inostranstva, na master studijama u Srbiji. Interesuje me da li, po diplomiranju, mogu tražiti radnu dozvolu i ostati u zemlji ili moram da se vratim? Kako izgleda procedura prelaska sa studentske dozvole na radnu?
Već sam ovde par godina, na privremenim produžećima. Zanima me kada stičem pravo da podnesem zahtev za stalni boravak. Postoje li posebni uslovi, poput integracije, poznavanja jezika ili slično?