Pohranjujem šifre i lozinke za razne delove IT sistema. Da li se to tretira kao autorsko delo ili spada u poslovnu tajnu, i šta ako ih neko objavi?
Odgovor na pitanje
13.11.2024
datum odgovora: 13.11.2024
Šifre i lozinke ne ispunjavaju kriterijume za autorsko delo, najčešće nemaju originalni karakter. Ali se obično tretiraju kao poverljive informacije i poslovna tajna. Ako neko neovlašćeno objavi ili dostavi trećim licima, krši Zakon o zaštiti poslovne tajne. Moguća je i krivična odgovornost ako dođe do računalne prevare ili oštećenja. Dakle, mora se čuvati i interno definisati pravilima o poverljivosti.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Imam interni pravilnik o zaštiti tajni i autorskih prava. Moraju li svi zaposleni potpisati neki dokument, i ima li to pravnu težinu u slučaju povrede?
Ugovorom je predviđeno da ne smem raditi sličan projekat za drugog klijenta u roku 2 godine. Da li je to dozvoljeno i ima li ograničenja u srpskom pravu?
Zapošljavam software developere i bojim se da oni ili freelancer-i koje angažujem mogu podeliti kod ili ideje. Da li postoji standardan NDA (Non-Disclosure Agreement) i da li je on obavezujuć?
Planiram da svoj softver distribuiram i u inostranstvu. Da li je autorsko pravo koje ostvarujem u Srbiji automatski priznatо i u drugim državama, ili treba da preduzmem dodatne korake?
Razvio sam uspešnu mobilnu aplikaciju, ali se plašim da će se pojaviti klon verzije ili aplikacije sa skoro istim interfejsom i funkcijama. Koje pravne mere treba da preduzmem da bih sprečio neovlašćene kopije i da li autorsko pravo pokriva i korisnički interfejs?
Razvijam inovativnu softversku aplikaciju i brine me da li moja autorska prava mogu biti narušena kada proizvod bude dostupan. Koji je najbolji način da zaštitim kod i funkcionalnosti, odnosno da li je dovoljno registrovati softver kao autorsko delo i time sprečiti moguće povrede?