Kada programer radi u mojoj firmi na ugovoru o radu i kreira softver, da li sva prava prelaze na mene ili je potrebno posebnom klauzulom definisati prenos autorskih prava?
Odgovor na pitanje
06.11.2024
datum odgovora: 06.11.2024
Prema srpskom Zakonu o autorskom i srodnim pravima, ako je delo stvoreno u radnom odnosu i to u okviru radnih zadataka i uputstava poslodavca, ekonomska prava se uglavnom prenose na poslodavca automatski. Ipak, preporučuje se da se to eksplicitno navede u ugovoru o radu ili aneksu, kako bi se izbegla buduća sporenja. Autor (zaposleni) može zadržati moralna prava, poput prava na navođenje imena.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Planiram da izdam NFT (non-fungible token) za digitalnu umetnost i piše se da je to dokaz vlasništva. Ali da li pravno NFT znači da je kupac i vlasnik autorskog prava, ili samo tokena?
Izradio sam plugin za e-commerce platformu, ali klijent i ja želimo da sprečimo druge korisnike platforme da ga slobodno kopiraju. Ko treba da registruje autorsko pravo?
Planiram da koristim open-source rešenje u svom projektu, ali da li me to oslobađa odgovornosti i da li mogu kasnije da zatražim autorsko pravo na moje izmene?
Ugovorom je predviđeno da ne smem raditi sličan projekat za drugog klijenta u roku 2 godine. Da li je to dozvoljeno i ima li ograničenja u srpskom pravu?
Klijent mi je platio da izradim web aplikaciju, ali nije bilo reči da ću mu dati izvorni kod. Sada on insistira. Postoji li zakonska obaveza da mu ustupim kod?
Razvijam inovativnu softversku aplikaciju i brine me da li moja autorska prava mogu biti narušena kada proizvod bude dostupan. Koji je najbolji način da zaštitim kod i funkcionalnosti, odnosno da li je dovoljno registrovati softver kao autorsko delo i time sprečiti moguće povrede?