Otkrio sam sajt koji nudi za besplatno preuzimanje moju aplikaciju, koju inače prodajem. Sajt se hostuje u inostranstvu. Da li mogu podneti krivičnu prijavu, tužbu ili DMCA prijavu?
Odgovor na pitanje
18.12.2024
datum odgovora: 18.12.2024
Svakako možete pokušati putem DMCA prijave ako je hosting ili domen pod jurisdikcijom SAD ili sličnih sporazuma. U Srbiji možete podneti krivičnu prijavu za povredu autorskih prava i tražiti pokretanje istrage, ali i tužbu za naknadu štete. Ako je stranica u zemlji sa kojom Srbija nema ugovor o pravnoj pomoći, biće teže, ali nije nemoguće. Ponekad se koristi i WIPO mehanizam ili se kontaktira hosting provajder direktno da ukloni sporni sadržaj.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Korisnik me optužuje da moj domen i logo krše njegov registrovani žig, ali ja verujem da se razlikuje dovoljno. Šta mogu preduzeti da dokažem razliku i da me sud ne kazni?
Razvio sam softver za klijenta iz inostranstva, ali on ga sada prodaje trećim stranama, što ugovor ne dozvoljava. Kako da zaštitim moja prava ako su oni u drugoj jurisdikciji?
U sporu oko autorskog prava, protivnik želi da sud obaveže mene da otkrijem kompletan izvorni kod proizvoda, iako smatram da je to tajna i nepotrebno za odlučivanje u sporu. Imam li pravo da to odbijem?
Imam jedinstvenu ideju za veb-platformu koja pruža korisnicima određenu interaktivnu uslugu. Zanima me da li se sama ideja i koncept mogu zaštititi autorskim pravom ili je neophodno imati konkretan softverski kod ili dizajn?
Napravljamo modul veštačke inteligencije koji se priključuje drugim softverima. To nije klasična aplikacija, već framework. Da li treba licencni ugovor i NDA za klijente?
Razvio sam sopstveni programski jezik i želim da naziv bude prepoznatljiv. Da li mogu to registrovati kao žig, i onda zabraniti drugima da koriste to ime?