Imamo naručioca velikog projekta. Oni zahtevaju da mi, kao startup, predamo kompletan kod i sva prava. Bojimo se da nas time isključuju iz budućih prihoda. Koje klauzule treba da uvedemo?
Odgovor na pitanje
11.11.2024
datum odgovora: 11.11.2024
Možete uvesti klauzule o 'license back' – da zadržite pravo da koristite opšti deo koda za druge projekte. Ako predajete puna imovinska prava, zatražite adekvatnu naknadu. Takođe, pazite na definiciju 'ključ u ruke' da ne obuhvata interne biblioteke ili alate koje ste razvili nezavisno. Ugovor mora precizno reći šta se prenosi, šta ostaje vama i kakvo je važeće pravo na naknadu za modifikacije kasnije.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Imamo online prodaju i povremeno radimo promotivnu prodaju na događajima. Da li je obavezno da imamo fiskalnu kasu za te direktne prodaje i kako to ide?
Još nismo javno predstavili naš proizvod, ali želimo da rezervišemo ime i logotip, da sprečimo da nas neko preduhitri. Kako da to uradimo i koliko traje zaštita?
Imamo tehnološku platformu s vrednom bazom klijenata i jedinstvenim algoritmom. Ne želimo da to procure i da konkurencija iskoristi. Koje korake možemo pravno sprovesti osim patenta i autorskih prava?
Čuli smo da postoji mogućnost dobijanja podsticaja ili nekomercijalnih grantova za inovacije. Kako se to pravno reguliše i da li su takvi ugovori obavezujući ako ne ostvarimo planirane rezultate?
Planiramo prihvat investicija putem USDT ili neke druge stablecoin kriptovalute. Da li je to trenutno dozvoljeno u Srbiji i kako se reguliše prikaz prihoda i konverzija u dinare?
Želimo da napravimo coworking prostor i inkubator za startape koji rade na tehnološkim inovacijama. Zanima nas koju pravnu formu takva organizacija treba da ima, da li je to udruženje, društvo sa ograničenom odgovornošću ili nešto drugo, kao i koje dozvole i licence moramo pribaviti. Takođe, kakve su poreske olakšice moguće?
Želimo da motivišemo zaposlene dodelom udela u budućnosti (ESOP). Ali nismo sigurni kakva je pravna forma za to u Srbiji i da li je to moguće sprovesti, s obzirom da smo d.o.o., a ne akcionarsko društvo.
Jedna velika kompanija nas je optužila da naš kod krši njihova autorska prava i da je plagijat. Mi smatramo da nije. Koje dokaze treba da pripremimo i kako teče proces pred sudom?
Jedan od suosnivača je najavio odlazak i želi da samostalno nastavi razvoj sličnog proizvoda. Da li to sme, imajući u vidu da je originalna ideja nastala u našem startupu?