Postoji li razlika u kazni ako sam pokušao da počinim neko krivično delo, ali je sprečeno ili nisam uspeo do kraja? Da li je i pokušaj kažnjiv isto kao i kompletno delo?
Odgovor na pitanje
25.12.2024
datum odgovora: 25.12.2024
Pokušaj je kažnjiv, ali obično se kazna može ublažiti u odnosu na dovršeno delo. Sud ceni koliko je radnja odmakla i kakva je opasnost nastala. Zakonik prepoznaje potpun i nepotpun pokušaj. Kazne su često manje nego za dovršeno delo, ali sud može izreći i jednaku kaznu, zavisno od okolnosti. Takođe, dobrovoljni odustanak od pokušaja može osloboditi krivice.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Ako me neka država već osudila ili oslobodila za isto delo, mogu li u Srbiji ponovo biti gonjen? Postoji li princip ne bis in idem i kako se primenjuje?
Ako je optužnica već podneta, može li se desiti da tužilac u toku suđenja izmeni činjenični opis, kvalifikaciju dela ili predloženu kaznu? Šta se dešava s mojom odbranom onda?
Primetiо sam da glavna rasprava u krivičnom postupku može trajati satima, danima ili duže. Da li sudija vodi glavnu reč ili advokati postavljaju pitanja svedocima? Mogu li i optuženi da pita nešto svedoku?
Pitam se da li advokat može istaknuti da optuženi nije bio uračunljiv u vreme izvršenja dela. Može li to da ga potpuno oslobodi krivice ili da dovede do obaveznog psihijatrijskog lečenja?
Moj sin je maloletan i sumnjiče ga za tuču i nanošenje povreda. Zanima me kako izgleda krivični postupak za maloletnike, da li se sudi isto kao i odraslima i kolike su kazne?
Prvobitno sam dao izjavu policiji koja tereti osumnjičenog, ali sam sada shvatio da sam preterao. Mogu li promeniti iskaz na suđenju i da li to dovodi do neke krivične odgovornosti za mene?
Pretrpeo sam štetu, ali imam osećaj da me tužilac isključuje iz procesa. Postoji li način da aktivnije učestvujem, imam li pravo na advokata i da li se mogu žaliti ako tužilac ignoriše moje zahteve?