Ako me neka država već osudila ili oslobodila za isto delo, mogu li u Srbiji ponovo biti gonjen? Postoji li princip ne bis in idem i kako se primenjuje?
Odgovor na pitanje
12.11.2024
datum odgovora: 12.11.2024
Načelo ne bis in idem znači da niko ne sme biti dvaput krivično gonjen ili kažnjen za isto krivično delo. U Srbiji je to načelo priznato, ali zavisi od međunarodnih sporazuma o priznavanju stranih presuda. Ako ste već pravosnažno oslobođeni ili osuđeni u stranoj državi, načelno se ne može ponovno voditi postupak, osim ako sporazumom nije drugačije predviđeno ili se radi o izuzetnim okolnostima.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Nemam dovoljno sredstava da platim advokata, ali optužen sam za ozbiljno krivično delo. Pitam se postoji li mogućnost da sud dodeli branitelja po službenoj dužnosti i koji su uslovi da se ta pomoć dobije. Takođe, brine me da li je advokat dodeljen na ovaj način zaista nezavisan.
Ako mi sud izrekne uslovnu osudu, šta tačno dobijam time? Da li imam obavezu da se javljam policiji, da radim društveno-koristan rad ili samo da se ne ogrešim o zakon ponovo?
Primetiо sam da glavna rasprava u krivičnom postupku može trajati satima, danima ili duže. Da li sudija vodi glavnu reč ili advokati postavljaju pitanja svedocima? Mogu li i optuženi da pita nešto svedoku?
Čuo sam da u nekim zemljama postoji porota, ali nisam siguran kako je to u Srbiji. Da li ovde postoji suđenje pred porotom i da li građani učestvuju u odlučivanju o krivici?
Možda optuženi deluje poremećeno, pa me zanima da li sud po službenoj dužnosti određuje psihijatrijsko veštačenje, ili to mora da predloži tužilac ili odbrana. Kako se utvrđuje uračunljivost?
Pretrpeo sam štetu, ali imam osećaj da me tužilac isključuje iz procesa. Postoji li način da aktivnije učestvujem, imam li pravo na advokata i da li se mogu žaliti ako tužilac ignoriše moje zahteve?
Čuo sam da postoji mogućnost da se sa tužiocem postigne dogovor o priznanju krivice, pa se izbegne duži postupak i dobije blaža kazna. Kako tačno radi mehanizam nagodbe i da li mogu da se nagodim za bilo koje krivično delo? Takođe, šta ako se tužilac ne složi sa predlogom?
Ako sud donese presudu koja mi ne ide u prilog, hoću da se žalim Apelacionom sudu. Međutim, šta ako i tu ne uspem, da li mogu još neko pravno sredstvo koristiti?