Pretrpeo sam štetu, ali imam osećaj da me tužilac isključuje iz procesa. Postoji li način da aktivnije učestvujem, imam li pravo na advokata i da li se mogu žaliti ako tužilac ignoriše moje zahteve?
Odgovor na pitanje
09.12.2024
datum odgovora: 09.12.2024
Kao oštećeni, imate pravo da angažujete punomoćnika (advokata), da uvidom pratite spise i predlažete dokaze. Ako tužilac odbije da pokrene postupak, možete pokrenuti tzv. subsidiarnu tužbu, preuzeti gonjenje ili bar tražiti obaveštenja. Zakonik o krivičnom postupku predviđa i vaša procesna prava i načine žalbe. Uvek je preporuka konsultovati advokata specijalizovanog za krivično pravo.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Ako me neka država već osudila ili oslobodila za isto delo, mogu li u Srbiji ponovo biti gonjen? Postoji li princip ne bis in idem i kako se primenjuje?
Ako sud donese presudu koja mi ne ide u prilog, hoću da se žalim Apelacionom sudu. Međutim, šta ako i tu ne uspem, da li mogu još neko pravno sredstvo koristiti?
Ako je lice koje je optuženo u Srbiji pobeglo u inostranstvo, da li naši organi mogu da ga vrate? Kako se izdaje poternica i da li je potrebna saradnja Interpola ili bilateralni sporazumi?
Nisam potpuno jasan da li je svaka krađa upotreba sile ili pretnje, ili je to samo kada govorimo o razbojništvu. Kako razlikujemo ta dva krivična dela i kakva kazna sledi?
Čuo sam da ako se neka kazna izrekne, ali prođe mnogo godina, da se više ne može izvršiti. Dakle, da li zastareva i izvršenje kazne, ili samo gonjenje? Koji su rokovi?
Ako je optužnica već podneta, može li se desiti da tužilac u toku suđenja izmeni činjenični opis, kvalifikaciju dela ili predloženu kaznu? Šta se dešava s mojom odbranom onda?
Primetiо sam da glavna rasprava u krivičnom postupku može trajati satima, danima ili duže. Da li sudija vodi glavnu reč ili advokati postavljaju pitanja svedocima? Mogu li i optuženi da pita nešto svedoku?
Primetio sam da se ponekad više radnji sabira u jedno krivično delo, npr. ako je neko više puta ukrao nešto s istim ciljem. Kako zakonodavstvo gleda na tu pojavu i kakve su kazne?
Ako mi sud izrekne uslovnu osudu, šta tačno dobijam time? Da li imam obavezu da se javljam policiji, da radim društveno-koristan rad ili samo da se ne ogrešim o zakon ponovo?