Čuo sam da postoji rok posle kog se ne može više pokretati postupak za neko krivično delo. Zašto je to tako i koliki su ti rokovi za, recimo, krađu, prevaru ili teža dela poput ubistva?
Odgovor na pitanje
08.01.2025
datum odgovora: 08.01.2025
Zastarelost krivičnog gonjenja propisuje Krivični zakonik. Za lakša dela rokovi su kraći (npr. 5 godina za dela sa kaznom do 3 godine), za teža su duži (10 ili 15 godina), dok za najteža dela (ubistvo, ratni zločin, slično) može biti duža ili ne postoji. Pojenta je da se obezbedi efikasno suđenje, jer s vremenom dokazi gube na pouzdanosti.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Ako je dete žrtva nasilja ili zlostavljanja, postoji li poseban način saslušanja i zaštite? Mogu li roditelji ili staratelji da budu prisutni i kako se čuva privatnost tog deteta?
Nemam dovoljno sredstava da platim advokata, ali optužen sam za ozbiljno krivično delo. Pitam se postoji li mogućnost da sud dodeli branitelja po službenoj dužnosti i koji su uslovi da se ta pomoć dobije. Takođe, brine me da li je advokat dodeljen na ovaj način zaista nezavisan.
Ako me neka država već osudila ili oslobodila za isto delo, mogu li u Srbiji ponovo biti gonjen? Postoji li princip ne bis in idem i kako se primenjuje?
Podneo sam prijavu protiv osobe za određeno delo, ali naknadno sam shvatio da možda ipak ne želim da se to goni. Da li imam pravo da izričito povučem prijavu i da li to automatski obustavlja postupak ili tužilac može sam nastaviti?
Čuo sam da postoji mogućnost da se sa tužiocem postigne dogovor o priznanju krivice, pa se izbegne duži postupak i dobije blaža kazna. Kako tačno radi mehanizam nagodbe i da li mogu da se nagodim za bilo koje krivično delo? Takođe, šta ako se tužilac ne složi sa predlogom?
Ako je lice koje je optuženo u Srbiji pobeglo u inostranstvo, da li naši organi mogu da ga vrate? Kako se izdaje poternica i da li je potrebna saradnja Interpola ili bilateralni sporazumi?