Ponekad kasnim nekoliko dana, pa me zanima kako se obračunava zatezna kamata i da li banka to automatski kreće da zaračunava po isteku roka ili postoji neki grejs period?
Odgovor na pitanje
23.11.2024
datum odgovora: 23.11.2024
Kad ne platite ratu do datuma dospeća, nastupa docnja i banka ima pravo na zateznu kamatu. Ona se obračunava po stopi koja može biti i viša od ugovorene redovne kamate. Prethodno proverite ugovor i opšte uslove. Neke banke nude 1-2 dana tolerancije, ali to nije zakonska obaveza. Ako kasnite duže, zatezna kamata može značajno uvećati ukupan dug.
Odaberite grad u nastavku da biste prešli na odvjetnike na tu temu:
Banka mi je ponudila minus na tekućem računu do 100.000 dinara. Želim znati koji detalji su važni u takvom ugovoru da ne bih upao u previsoke kamate i naknade?
Zanima me da li su troškovi obrade kredita, koje neke banke često ubrajaju u celokupne kreditne troškove, u potpunosti dozvoljeni i da li postoji način da ih osporim ukoliko smatram da su preveliki ili neopravdani. Takođe bih voleo da znam da li su takvi troškovi propisani nekim posebnim zakonom.
Ako se ne slažem s bankom oko obračuna kamate, ili smatram da me nepravedno tretira, da li mogu podneti žalbu Narodnoj banci Srbije i kakav efekat to ima?
Želim da tužim banku koja je jednostrano povećala troškove kredita. Koji sud je nadležan i kakva je procedura, da li trebam prethodno ići na medijaciju?