Na koji način se upravni postupak razlikuje od parničnog? - Advokati-rs.com
  • Početna
  • Pitanja
  • Na koji način se upravni postupak razlikuje od parničnog?

Na koji način se upravni postupak razlikuje od parničnog?

Nema odgovora

Pitanje od posjetitelja

0
0
5

25.11.2024

Zbunjena sam, mislila sam da je svaka pravna stvar na sudu, ali čujem za upravni postupak. Koje su ključne razlike u pogledu postupka, rokova i presuđivanja?

Odgovor na pitanje 30.11.2024
datum odgovora: 30.11.2024

Upravni postupak se vodi pred državnim organima (ministarstva, opštine, agencije) radi rešavanja o konkretnim pravima i obavezama građana ili preduzeća, dok je parnični postupak pred sudom za sporove između privatnih strana. Upravni postupak često ima kraće rokove, službeno se vode istražne radnje, a rešenje se donosi kao akt organa. Parnični postupak u sudu zahteva tužbu jedne strane protiv druge, s raspravom i dokazima, a na kraju presudu donosi sudija. Za osporavanje upravnog rešenja ide se u upravni spor, dok se parnična presuda osporava putem žalbe u istom sudskom sistemu.

Slična pitanja

Kako da pokrenem upravni spor pred Upravnim sudom?

Nema odgovora
21.11.2024
Dobio sam konačno rešenje od drugostepenog organa i i dalje smatram da je odluka nezakonita. Želim da znam proceduru za pokretanje upravnog spora pred Upravnim sudom, šta mi je potrebno od dokumentacije i koliko vremenski to obično traje.
0
0
3

Kada i kako je moguće sklopiti sporazum u upravnom postupku?

Nema odgovora
29.10.2024
Pokrenut je upravni postupak između mene i drugog subjekta, a organ sugeriše mogućnost sporazuma. Zanima me da li zakon dozvoljava sporazum u upravnom postupku, pod kojim uslovima i kakva je procedura njegovog zaključenja.
0
0
3

Da li mogu da podnesem prigovor na rešenje državnog organa?

Nema odgovora
26.11.2024
Podneo sam zahtev nadležnom organu za izdavanje dozvole, ali sam dobio rešenje koje smatram nepravičnim. Želim da znam kako da se žalim, kojem organu treba da uputim prigovor i u kom roku. Takođe me zanima da li postoji mogućnost da se obustavi izvršenje tog rešenja dok se moj prigovor ne razmotri.
0
0
3
Prikaži sve